Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Karoser nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Araçlar bir çok parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturulmaktadır. Her parçanın kendine has bir özelliği, gerçekleştirdiği bir görevi bulunmaktadır. Fakat araçta bütün bu parçaların en gözle görülen kısmı dış kısımda bulunan kaporta kısmıdır. Kaporta araçta en belirleyici kısımdır. Çoğu kişi araç alım satımında sadece aracın görünümüne göre karar vererek o aracı satın almaktadır. Karoser, araçların yolcu ve yüklerini taşıdığı kısımdır. Fakat motor kapağı, ön çamurluk ve ön ızgara karoser kısmına girmemektedir.  Buna göre araçların görünüşünü oluşturan kaportanın büyük kısmı karoserdir. Genel anlamıyla karoser, motor, makine, tekerlek, ve şasi bölümlerinin dışında kalan aracın görünen dış bölümüdür.Halk arasında kaporta ismiyle anılan bölümdür.

Karoser Nedir
Karoser

Karoser, tasarım aşamasından sonra çeşitli parçalar halinde imal edildikten sora şekil verilerek oluşturulur. Daha sonra bu parçalar kaynak vasıtası ile birleştirilerek bir bütün parça elde edilir. Daha sonra karoser temizlenerek boya işlemi yapılır. Boyası bittikten sonra iç kısma koltuklar ve iç aksesuarlar eklenir. Bu şekilde karoser üretimi tamamlanmış olup karoser aracın şasesine oturtulur. Bir diğer karoser imalat yöntemi bir bütün halinde karoser ile şaseyi üretip karoserin daha dayanıklı ve daha hafif yapıda olmasını sağlamaktır. Böylece araç daha performanslı ve hafif olmaktadır.

Karoserler üretildikleri araca göre farklı malzemelerden imal edilirler. Genellikle daha hafif bir yapıya sahip olmak için alüminyum veya sacdan üretilirler. Günümüzde bazı otomobil üreticileri daha dayanıklı ve daha hafif karoseri üretebilmek için karbondan yararlanmaktadır.

Araçlar karoserlerine göre çeşitli gruplara ayrılırlar. Bu sınıflandırma yapılırken genellikle aracın kaç yolcu aldığı  ve ne kadar yük taşıdığı gibi özelliklerine bakarak bir gruplandırma yapılır. Karoser gruplandırmaları ; hatchback, sedan, cabriolet, coupe, station vagon, roadster ve MPV olarak verilebilir.

Karoser
Karoser

Karoserler, açık, kapalı ve özel şekilli olarak genel bir sınıfa ayrılır. Açık karoserlere verilecek örnek üstü açık spor otomobillerdir. Üst tavan kısmı olmayan bu otomobiller yük hıza sahip olduklarından karoser yapıları da kuvvetlendirilmiştir. Yüksek hızlarda daha fazla basınca maruz kalan karoserin mukavemeti artırılarak araç içindeki yolcuların güvenliği ön planda tutulmuştur. Kapalı karoserlere örnek verecek olursak limuzinler kapalı karosere sahip araçlardır. Spor otomobillere göre daha büyük yapıya sahip olduklarından karoserleri de daha fazla kütleye sahiptir. Özel şekilli karoserlere çok   fazla araçta karşılaşmak zordur. Bazı özel üretim araçlarda kullanılan ve isteğe göre uyarlanmış olan bu karoserler ihtiyaca göre farlı özelliklere sahiptirler.

Karoserler sadece aracın diğer parçalarını bir arda tutan bir parça değil araç güvenliğini ve performansını da etkileyen bir yapıya sahiptir. Sahip olduğu rüzgar katsayısı ile aracın daha hızlı ve güvenli aynı zamanda daha ekonomik olmasını sağlar. Ayrıca güzel yapıya sahip bir karoser göze hitap ederek aracın sevilmesini ve istenmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!