Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Karbüratör Nedir?

İlk üretilen seri araçlarda kullanılan ve günümüzde yeni araçlarda kullanımdan kaldırılan karbüratör, motor içinde yanıp enerji üretilmesini sağlayan benzin  hava karışımını ayarlayan aygıttır.Karbüratör, benzin hava karışımını yaklaşık olarak 1/15 oranında karıştırır.Yani şöyle açıklamak gerekirse 1 adet benzin tanesiyle 15 adet hava tanesinin motor içerisinde karıştırarak silindire göndererek enerji üretimini düzenler.Karbüratör, motor üzerinde emme manifoldunun üzerinde yer alır.

Karbüratör Nedir
Karbüratör

Karbüratörün çalışma prensibi şu şekildedir; orta kısımda bir hava borusu bulunmaktadır.Bu borunun orta kısmı diğer kısmına göre daha dar bir şekildedir.Hava buradan geçerken hız kazanır.Bu boruya boğaz ismi verilmektedir.Daralan kısım ise venturi diye adlandırılmıştır.Hava venturi kısmından geçerken hız kazanır ve burada düşük basınç bulunmaktadır. Oluşan bu hız ve düşük basınç boru içerisinde vakum etkisi yaparak benzinin depodan çekilmesini ve hava borusuna geçmesini sağlar. Borunun venturiden sonraki bölümünde depodan gelen benzin ile boru içerinde bulunan gazı karıştıracak bir gaz kelebeği bulunur.Gaz kelebeği araçta bulunan gaz pedalına bağlı olarak çalışır. Sürücü gaz pedalına bastığında bu kelebek açılır ve motora daha fazla hava benzin karışımı gönderilir ve güç üretilip aracın hızlanması sağlanır.Benzin depodan karbüratöre kendi ağırlığıyla yada benzin pompası yardımı ile dolar.Karbüratör içindeki benzinin sabit bir miktarda bulunması gerekmektedir.Bunun için  şamandıralı bir supap bulunmaktadır.Böylece karbüratörde karıştırılan hava ve benzin karışımı motor içindeki silindire gönderilir.Silindirde sıkıştırılıp basıncının arttırılmasıyla üzerine elektrik akımı verilen karışım patlayarak yanar ve silindirleri hareket ettirir.Silindirlerin hareketi ile motor aracı yürütmeyi sağlar.

Karbüratörün Temel Yapısı
Karbüratörün Temel Yapısı

                                                         Karbüratör Çeşitleri

Karbüratörler havanın akış yönüne göre 2 çeşide ayrılmaktadır.

1)Dikey akışlı karbüratörler; Standart olarak binek araçlarda bu tip karbüratörler kullanılmaktadır. Hava boğazı dikey pozisyonda bulunmaktadır. Alt kısımda emme manifoldu, üst kısımda ise hava filtresi bulunur.Yakıt haznesi ise boğazın yan tarafında bulunarak karbüratörün ihtiyacı olduğu benzini temin eder.

2)Yatay akışlı karbüratörler; Küçük hacimli motorlarda kullanılan yatay akışlı karbüratörler motosikletler, jeneratör, çim biçme makinesi, motorlu testere ve ilaçlama motorlarında bulunmaktadır.Boğaz yatay pozisyonda dururken benzin haznesi boğazın alt kısmında durmaktadır.Bu tip karbüratörler emme manifolduna ihtiyaç duymazlar.Doğrudan motorun silindir kapağına bağlandıklarından her silindirde 1 adet olmak üzere silindir sayısına bağlı olarak sayıları değişiklik göstermektedir. Bu yüzden performans odaklı bazı spor otomobillerinde yatay akışlı karbüratörler kullanılarak her silindire ayrı bir güç sağlanır.

Boğaz sayısına bağlı olarak karbüratörler 2 çeşide ayrılmaktadır.

A)Tek boğazlı karbüratörler; Otomobilde ilerlerken yüksek hıza çıkılmak istenildiğinde yada yokuş yukarı gidilirken motorun daha fazla güç üretmesi gerekmektedir. Tek boğazlı karbüratörde normal seyir halindeyken boğazın yarısı açıkken fazla güç gerektiren durumlarda boğaz daha da açılır. Bu durumlarda gaz kelebeği 3/4 oranında açılarak motora ilave bir kanaldan benzin gelmektedir.

B)Çok boğazlı karbüratörler; Boğaz sayıları 2,4,6 veya daha dazla olabilmektedir. Spor otomobillerde ve motosikletlerde çok boğazlı karbüratörler bulunmaktadır. Çok boğazlı karbüratörlerde bulunan tüm gaz kelebekleri aynı anda çalışmaktadır.

Karbüratör teknolojisi çok eski olduğu ve geliştirilmediğinden benzin ve hava karışımı hassas bir şekilde yapılamamaktadır. Motora fazla veya az giden bu karışın ya güçten düşmeye yada fazla benzin harcanmasına sebep olmaktadır. Karbüratörlere eklenen bazı parçalarında verimi artırmayacağı anlaşılmış olup karbüratör tarihe karıştırılmış yerine enjeksiyon sistemi devreye girmiştir.Enjeksiyon sistemi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Karbüratör Nedir?” için 6 yorum

 • 02/04/2019 tarihinde, saat 08:47
  Permalink

  Karbüratörlerin günümüzde kullanılmadığını belirtmiş olmanız güzel olmuş. Günümüzde özellikle karbon emisyonu ve performans üzerine yapılan iyileştirme çalışmaları karbüratörü ortadan kaldırdı. Hatta yakın gelecekte elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla karbüratör tamamen tarih olacak.
  Bu güzel yazı için sizlere teşekkürler.

  Yanıtla
 • 03/04/2019 tarihinde, saat 18:24
  Permalink

  Evet günümüzde karbüratörlü araçlar yerine daha yeni nesil yakıt-hava karışım sistemleri kullanılmaktadır. Ehliyet sınavına girecek arkadaşlar için faydalı bilgiler olmuş teşekkürler.

  Yanıtla
  • 03/04/2019 tarihinde, saat 18:27
   Permalink

   Değerli yorumunuz için biz teşekkür ediyoruz…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!