Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kanama Nedir? Kanama Çeşitleri Nelerdir?

Kanamalarda ilk yardım nasıl yapılır
Kanamada ilk yardım

Kanama damarlarda meydana gelen hasara bağlı olarak kanın damar dışına çıkmasıdır. Vücut dışına kanama olabileceği gibi iç organlara ve boşluklara da olabilir. Kanama kan dolaşımına katılan kan miktarını azaltır. Buna bağlı olarak dolaşımı bozulur, kan basıncı düşer ve dokulara oksijen iletimi bozulur. Kanamanın devam etmesi sonucunda kan miktarının %20’sinden fazlasının kaybedilmesi hayati tehlikelere yol açar. Vakit kaybedilmeden kanamanın kontrol altına alınması gerekir.

Kanın aktığı bölgeye göre kanamalar iç kanama, dış kanama ve vücut deliklerine (burun, kulak, makat vb.) kanama şeklinde sınıflandırılır. Kanayan damarın özelliğine bağlı olarak ise toplardamar kanamaları, atardamar kanamaları ve kılcal damar kanamaları olarak sınıflandırma yapılır. Atardamarlarda kan basıncı yüksek olduğundan dolayı kan fışkırarak akar ve kayıp hızlı gerçekleşir. Olabildiğince hızlı kontrol altına alınması gerekir.

Kanamalı Yaralılarda İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Kanama Türleri Nelerdir
Kanama Türleri

Kanamalı yaralılarda ilk yardım uygulamaları kan kaybının en aza indirilmesi ve hastanın şoka girmesinin önlenmesi açısından son derece önemlidir. Eğer kanama durmaz ve kan miktarı belli değerlerin altına düşerse beyin, kalp gibi hayati organların kanlanması bozulur. Bu durum hipovolemik şok sebebidir ve geri dönüşü olmayan hasarlara yol açar.

Dış Kanamalarda İlk Yardım

Dış Kanamalarda İlkyardım
Dış Kanamalarda İlkyardım

İlk yardımın kurtarma prensibi kaybedilen hayati fonksiyonların geri getirilmesini (temel yaşam desteği) içerdiği gibi var olan fonksiyonların da korunmasını amaçlar. Kalbi çalışan ve solunumu normal hastada kanamanın devam etmesi bu fonksiyonları bozduğundan dolayı akan kanın kontrol altına alınması gerekir. Dış kanamalarda ilk yardım şu şekilde gerçekleştirilir:

  1. Öncelikle kanama bölgesinin tespit edilmesi ve temizlenmesi gerekir.
  1. Temiz bir bez ile kanayan bölgenin üzerine baskı yapılır.
  1. Kanama devam ediyorsa bez değiştirilerek baskı artırılır. Bandaj uygulanabilir.
  1. Özellikle atardamar kanamalarında kan taşıyan ana atardamara bası yapılır. Boyun, kol üstü, kasık, uyluk gibi bölgelerde bulunan damarlara aşırı olmamak şartıyla bası uygulanır.
  1. Uzuv kanamalarında kanayan bölge kalp seviyesinin üzerinde olacak şekilde havaya kaldırılır.
  1. Uzuv kopması gibi kan kaybının çok fazla olduğu ve kontrol edilemediği durumlarda son çare turnike uygulamaktır. Turnike kan akışını engelleyecek sıkı sargı yöntemidir. Uygulandığı bölgelerde hasara yol açabilmektedir.

İç Kanamalarda İlk Yardım

İç Kanama Türleri
İç Kanama Türleri

İç kanamaların belirlenmesi ve müdahale edilmesi dış kanamalara göre oldukça zordur. İç kanamalarda ilk yardım hastanın durumunun takibini esas alır. İç kanama şüphesi olan kazalar ve silahlı yaralanmalar gibi durumlarda hasta mümkün olduğunca hareket ettirilmemelidir. Solunum ve dolaşım düzenli olarak kontrol edilmeli ve hasta  gözlenmelidir. Şok şüphesi olan yaralılarda ayaklar 30 cm kadar yukarı kaldırılarak hayati organların kanlanması artırılır.

Şok Pozisyonu nedir
Şok Pozisyonu

Vücut Deliklerine Kanamada İlk Yardım

Burun, kulak veya makat gibi bölgelerde kanama oluşması sık karşılaşılan durumlardır. Genellikle küçük hasarlara bağlı olarak ortaya çıkan az miktarlı kanamalar olmakla birlikte hayatı tehdit edecek boyutlara ulaşabileceğinden dolayı ilk yardım gerektirir. Yapılması gereken ilk adım hastanın sakinleşmesini sağlamak ve kanı temizlemek olacaktır.

Burun kanamasında ilk yardım uygulaması başı hafifçe öne doğru eğmek burun üzerine hafifçe baskı yapılmalıdır.Bez veya pamukla burun deliklerinin tıkanması doğru değildir.

Burun Kanamalarında İlkyardım
Burun Kanamalarında İlkyardım
Burun Kanamalarında İlkyardım
Burun Kanamalarında İlkyardım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!