Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Jant Temizliği Nedir?

Araçların yerle temas eden kısmı lastikler olduğu için en fazla kirlenen parçada lastiklerdir. Lastikleri araca bağlayan parça olan jant ta lastik kadar dış ortamla etkileşim halinde olduğundan jantlar da kirlenmeye bir hayli elverişlidir. Yolda duran çamur, toz, kir ve yağ gibi maddeler tekerleklere jantlara ve aracın kaportasına yapışarak aracı kötü göstermeye neden olur. Zamanla asfalt üzerinden oluşan zift ise araca yapışarak jantı ve tekerleği kirletir ve yıpratır. Zift lekesi zaman geçtikçe araç üzerinden çıkarılması zor bir hale gelir. Jant içlerine ve kaportaya tutunarak araç üzerinde kötü bir görüntü bırakır. Jant üzerinde biriken balata tozu ise fren balatasının kullanım esasında aşınması ile balata yüzeyinden bir miktar talaş kaldırması ile oluşur. Kalkan talaş miktarı çok az olduğu için toz şeklinde görünür. Bu maddelerin sadece estetik görüntüye zararı olmamakla birlikte tekerlek ve jantı yıpratması ile jantların ömrünü azaltmaktadır.

Jant Temizliği
Jant Temizliği

Jantların temizliği, jant ömrünü uzatmak için ilk dikkat edilmesi gereken husustur. Jantları düzenli aralıklarla temizleyerek hem jantlarımızın ve aracın daha güzel görünmesini hem de ömürlerinin uzun olmasını sağlayabiliriz. Jant temizliği kısa ve kolay bir işlemdir. Yumuşak sünger, jant fırçası, jant temizleme spreyi ve jant parlatma spreyi ile birlikte jant temizliğimizi ucuz ve kolay bir şekilde yapabiliriz.

Jant Temizliği
Jant Temizliği

Jant temizliğine başlarken ilk önce jantın ve tekerleklerin suyla yıkanması gerekmektedir. Jant ve tekerlek üzerinde biriken toz, kir, çamur ve gözle görülen kirlerin giderilmesini sağlayın. Daha sonra temizlenen jantların üzerine jant temizleme spreyini sıkarak bir süre beklenmesi gerekmektedir. Jant üzerinden kirlerin aktığını göreceksiniz. Spreyi kullanmadan önce kullanma kılavuzunun okunmasında fayda vardır. Bazı spreyler kuru zeminde etkili olurken bazıları ise ıslak zeminde daha iyi iş çıkarmaktadır. Ona göre sprey seçimini yapabilirsiniz. Kirler aktıktan sonra jant üzerine su dökülerek kirlerin jant yüzeyinden uzaklaşması sağlanmalıdır. Jantların kuruması sağlandıktan sonra jant yüzeylerine parlatıcı sprey sıkılır. Parlatıcı ile hem jant hem de araç estetik açıdan güzel görünmektedir. Jant temizliği yapılırken bu işlemleri tekerlekler içinde yapmalıyız. Tekerlek üzerindeki taş, toz ve çivi gibi zararlı maddeleri çıkararak tekerleklerin temizliklerinin yapılması gerekmektedir.

Jant Temizliği
Jant Temizliği

Jant ve lastik temizliğinin ortalama olarak ayda bir kez yapılması önerilmektedir. Fakat kirli zeminlerde fazla yolculuk yapanlar 2 haftada bir jant temizliği yapmalıdır. Jant temizliğini yaparken kullanılan maddelerin araç için üretildiklerinden emin olmanız gerekmektedir. Aykırı durumlarda jantlarınız paslanabilir. Jantların aşınması ile tekerlek problemleri yaşamanız mümkündür. Tekerleklerin hava kaçırması ile birlikte sık sık havalarını şişirmek zorunda kalabilirsiniz.

Jant temizliği için gerekli maddeleri marketler, oto kuaförler, ve çeşitli e-ticaret sitelerinden temin edebilirsiniz. Ortalama bir jant temizleme setinin maliyeti 30 ile 100 TL değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!