Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Jant Nedir?

Araçlar motorda üretilen gücün tekerleklere aktarılması ile yol alırlar. Tekerlek, içi hava doldurulmuş lastik ve kauçuk malzemelerden yapılan aracın yolla temasını gerçekleştiren parçadır. Lastikler direk olarak güç aldıkları diferansiyele bağlı değildir. Lastik jant adı verilen ve metal malzemeden imal edilen yuvarlak parçaya takılarak aracın ilerlemesi sağlanır.

Jant Nedir
Jant

Jant, otomobilin en önemli parçalarından biri olan lastiğin takıldığı bir otomobil parçasıdır. Motordan gelen gücün tekerleklere aktarılırken olmazsa olmaz parça janttır. Jantlar aracın yol almasını sağlamasının yanında estetik açıdan da aracın güzel ve gösterişli görünmesini sağlar. Aynı zamanda aracın performans ve konforuna büyük etki ederler.

Aracınıza jant seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunların başında aracı kullanma seçiminizi iyi belirlemeniz gerekmektedir. Aile aracı olarak konforlu ve rahat bir şekilde mi araç kullanıcısısınız? yoksa performanslı şekilde mi aracı kullanmaktasınız? Bu kararı verdikten sonra araç jant seçiminizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Jantlar genellikle metal malzemelerden üretilmişlerdir.  Jantlar üretildikleri malzemeye göre 3 çeşitte incelenebilir.

Aliminyum Jant Nedir
Aliminyum Jant

Alüminyum Jant: Jant malzemesinin %90 lık kısmı aliminyum %10 luk kısmı silisyum dan oluşmaktadır.Hafif yapıda olmaları ile aracın performansına olumlu bir etki yapar. Binek araçlar genellikle aliminyum jant kullanırlar. Estetik açıdan aliminyumun kolay şekil almasından dolayı jant çeşidi fazladır. Hem hafif hem de fazla çeşidi bulunduğundan dolayı alüminyum jantlar en fazla tercih edilen jant türüdür.

Saç Jant Nedir
Saç Jant

Sac Jant: Araçlar fabrikada üretim bandından çıkarıldıktan sonra sac jant ile alıcı beklemektedir. Alüminyum jantlara göre düşük kaliteli ve ucuzdur.

Magnezyum Alaşımlı Jant Nedir
Magnezyum Alaşımlı Jant

Magnezyum Alaşımlı Jant: Maliyeti çok yüksek olan ultra hafif ve dayanıklı araç jantlarıdır. Genellikle yüksek segment araçlarda ve yarış arabalarında kullanılmaktadır.

Çelik Jant Nedir
Çelik Jant

Çelik Jant: Çelik jant diye bir jant çeşidi bulunmamaktadır. Halk arasında bilinen çelik jant aslında sac janttır.

Jantlar standart bir ebatta göre üretilmektedir. Bu ebatlar araçlar fabrikadayken belirlenmiş ve bu boyutun kullanılması önerilmektedir. Fakat sonradan var olan jantınızdan sıkılarak yenisi ile değiştirmek isteyebilirsiniz. Yeni jant seçimimde boyut faktörünü jantın büyüdükçe aracın konforunun azaldığını bilerek yapabilirsiniz. Jant ebatı büyüdükçe tekerlek jant içinde daha az yer kaplar. Yol şartlarından dolayı yol üzerindeki çukurları ve düzgünsüzlükleri sönümleyen lastik küçüldükçe araç daha fazla yol direncine maruz kalacaktır. Bu da yolcuların yoldaki pürüzleri daha fazla hissetmesine neden olacaktır.

Jant boyutu artırıldığında jant malzemesinin ağırlığı da artmaktadır. Araç üzerine eklenen ekstra ağırlıklar aracın performansını olumsuz yönde etkilemektedir. Fakat bu kural düşük motor gücüne sahip araçlarda geçerlidir. Yüksek motor güçlerine sahip araçlara hafif jantlar kullanılması da araca zarar vermektedir. Yüksek motor güçlerindeki araçlara hafif jant kullanılması aracın patinaj yapmasına neden olur. Bu da var olan gücün kullanılamamasına neden olmaktadır.

Standart büyüklükten daha büyük bir jant kullanılan araçlarda viraj kabiliyeti artmaktadır. Genişliği artan jant virajlarda daha fazla yol tutuşu sağlar.

Büyük jantlar artan ağırlıktan dolayı araca fazla güç gerektirirler. Bu da aracın daha fazla yakıt sarfiyatına neden olmaktadır. Jant boyutunu belirlerken yakıt masrafının artacağını bilerek seçim yapmak gerekmektedir.

Geniş ve büyük jantlara sahip araçlara düzgün olmayan yol şartlarında direksiyonda çok fazla oynamalara neden olmaktadır. Özellikle ani frenlerde direksiyondaki oynama sürüşü tehlikeye atabilir. Sürücünün dikkatini yoldan ayırmadan direksiyon hakimiyetini koruması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!