Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Dönem

Ekonomik kriz nedeni ile bir çok sektörün durma noktasına gelmesinden nasibini otomobil sektörü de almış durumda. Düşen satışlarla beraber fabrikaların bir bir eleman çıkarmasını engellemek için satışları biraz olsun yükselteceği umulan ÖTV indirimi geldi geçti. Tekrardan büyük oranlarda düşen sıfır araç satışı tüketicileri ikinci el araca yönlendirdi. İkinci elde yaşanılan sorunları çözüme kavuşturmak isteyen yetkililer ikinci el araç satışını düzenleme ve daha kolay denetleme amacı ile bazı yenilikler getirmişlerdir.

Artık herkes kafasına göre ikinci el araç satışı yapamayacak. İkinci el araç satışı için ”Yetki Belgesi” zorunluluğu getirildi. 13 Ağustos Salı günü itibari ile birlikte ikinci el araç satışı yapan kurumların yetki belgesi olmadan araç satışı yapamayacağı açıklandı. Aynı zamanda alıcı ve satıcı arasında yaşanılan güven sorununa da bir çözüm getirilirken 8 yaşından küçük ve 160.000 km den az yol yapmış araçların satışında ekspertiz raporu zorunluluğu getirildi. Noterlerden araç alım veya satışı ekspertiz raporu olmadan alınamayacak.

İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Dönem
İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Dönem

Araç satışlarında gerekli olan ekspertiz raporu Türk Standartları Enstitüsü tarafından denetlenen merkezlerden alınacak. Ekspertiz raporu verecek olan merkezlerin;  gerekli fiziki şartlara, güvenlik tedbirlerine ve çalışanların yetkinliklerini TSE kontrol edecek. Bu merkezlerde kullanılacak cihazların kalibrasyonları yılda bir yapılacak ve sadece yeterlik belgesine sahip ustalar çalıştırılacak.

Çıkarılan bu yeni yönetmelik ile ikinci el kara taşıtları ticaretiyle uğraşan kurumların yetki belgesi alması zorunlu hale getirildi. Fakat bireysel olarak kendi araçlarını satan kişilerin yetki belgesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat bireysel satıcılar için getirilen yılda 3 araç satışı kanunu halen yürürlükte bulunmaktadır.

İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Dönem
İkinci El Araç Alım Satımında Yeni Dönem

İkinci el araç alım satımı ile ilgili sistemde yaşanılan olumsuz durumları en aza indirmek için bir çok düzenleme yürürlüğe girdi. Alıcı ve satıcıların temiz ticaret yapmalarını sağlamak ve herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için gerekli şartların tamamı sağlanıldıktan sonra araç alış ve satışı her iki taraf için daha güvenli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!