Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Honda’dan Yeni Hava Yastığı

Araç içerisinde sürücü ve yolcuların güvenliği için geliştirilen ve 1999 yılından bu yana aktif olarak kullanılan hava yastığı teknolojisi kullanıldığı tarihten bu yana bir çok kaza da pek çok hayat kurtararak ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu gösterdi. Halen günümüzde trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı yüksek olduğundan dolayı hava yastığı ve diğer bir çok güvenlik teknolojileri geliştirilmektedir. Son geliştirilen ve Honda’nın açıkladığı yeni hava yastığı ile kazalarda can kaybı azaltılacak.

Standart hava yastıkları önden kaza olduğu durumlarda sürücüye %29 hasar verirken, ön koltuktaki yolcuya %32 oranında hasar vermektedir. Yani kaza anında oluşan darbenin bir çoğunu sönümleyerek sürücü ve yolculara mümkün olduğunca az darbeye maruz kalmasını sağlamaktadır. Honda’nın ArGe ekibi yeni geliştirdikleri hava yastığı teknolojisi ile kazalarda sürücü ve yolcuların daha az hasar almalarını sağladıklarını açıkladı. 2020 yılında gösterilecek ve 2020 model Honda araçlarda kullanılacak hava yastığı teknolojisi beyzbol eldiveni tasarımına sahip olacak. Böylece kaza anında sürücünün başının dönmesi engellenecek ve kafanın yastıktan kayması engellenerek ciddi  yaralanmalara engel olacak.

Standart hava yastıkları tek şişirilebilir bölmeye sahip. Honda ArGe’nin geliştirdiği ise 4 bölmeden oluşmaktadır. Orta bölme kaza anında sürücü ve yolcuların kafasını tutarak yaralanmalarını engelliyor. Kenarlardan şişen bölmeler ise kafanın kaymasını engelleyerek kafanın sabitlenmesini ve kazadan en az hasar alınmasını sağlıyor. Honda yetkililerinde yapılan açıklamada yapılan bu çalışmaların trafikte can kaybını azaltmak için atılan büyük adımlar olduğunu ve bunun için daha fazla çalışacaklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!