Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hill Holder Nedir?

Acemi sürücüler veya yeni araba alanlar için en sık karşılaşılan durum debriyaja alışamadıkları için tam olarak debriyaj gaz dengesini sağlayamazlar. Bu durumda özellikle yokuş yukarı aracı kaldırmak istediklerinde araç geriye kaçar ve arkada bir araç varsa çarpma durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yeni nesil araç üreticileri bu durumu ortadan kaldırmak için yeni bir teknoloji geliştirmişlerdir. Hill Holder denilen teknoloji ile aracın yokuşta geriye kaçması engellenerek yoluna güvenli bir şekilde devam etmesi sağlanmıştır. Hill Holder teknolojisinin Türkçe karşılığı yokuş kalkış destek sistemidir.

hill holder nedir
Hill Holder

Hill Holder sisteminin içerisinde var olan sensörler aracın eğimini tespit eder. Sistem yokuşun eğimi, fren ve debriyajdan gelen verileri değerlendirir. Sistemin çalışması için öncelikle frene basılması gerekmektedir. Sonra debriyaja basılarak sistem devreye alınır ve 3 saniye araç geri gitmez bu süre içerinde gaza basılarak araç geriye kaçırmadan harekete geçirmiş olur. Sistem boş ve 1. viteste devreye girmektedir. Hill Holder sistemi debriyaja basmadan frene basıldığı takdirde devreye girmez. Aynı şekilde debriyaja basılıp 3 saniyeden fazla beklenince freni kaldırdığınızda devreye girmez. Vitesi 1 e geçirdiniz ve kalkmak için 3 saniyeden fazla beklediniz. O zamanda Hill Holder sistemi devrede olmayacaktır. Hill Holder sistemi sadece yokuş yukarı durumlarda sürücülere yardım etmez. Yokuş aşağı şekilde dururken aracı geri hareket ettirmek istediğinizde de devreye girerek sürücüye yardımda bulunur.

Hill Holder sistemi frenlerinizle uyum içerisinde çalışarak yokuş yukarı dururken frenleri sıkarak siz gaza basana kadar bırakmaz ve aracın geriye kaçmasını engeller. Bunu yaparken frenlere ve fren sistemine zarar verebilir. Fren balatalarınız çabuk yıpranmasını istemiyorsanız sistemi çok fazla aktif hale getirmemenizi öneririz.

Hill Holder sistemi araçlara sonradan eklenebilen bir sitem değildir. Aracın yapımı sırasında gerekli sistemler eklenerek bu sistemi ekleyebilirsiniz. Bu yüzden yeni bir araç alırken yokuş kalkış destek sistemi yani Hill Holder özelliğinin var olduğu araçları satın almaya özen gösterin.

Hill Holder Nedir?” için 2 yorum

 • 08/04/2019 tarihinde, saat 19:31
  Permalink

  Hill holder hakkında oldukça değerli bilgiler vermişsiniz. Akıcı anlatımınız ve bilgilendirmeniz için teşekkürler.

  Yanıtla
  • 08/04/2019 tarihinde, saat 20:48
   Permalink

   Değerli yorumunuz için biz teşeklkür ederiz….

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!