Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Head Up Displey Nedir?

Otomobillerin üretilme amaçları ilk başlarda sadece sürücüyü ve yolcuyu bir yerden bir bir yere taşımaktı. Fakat günümüzde artık otomobiller sürücülerin hem rahatını hem de sunduğu bazı yeniliklerle başka dünyaya götürüyor. İlk tasarlanan otomobiller sadece direksiyon motor ve tekerleklerden oluşan basit bir yapıya sahipti. Günümüz otomobilleri ise sahip oldukları özellikler sayesinde sürücünün ve yolcuların hem hızlı hem de konforlu bir şekilde yolculuk yapmalarını sağlamışlardır. Güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkararak hız ve konforun yanında güvenliği de elden bırakmamaya çalışmaktadırlar. Bunun bir örneği olarak sürücünün gözünü yoldan ayırmadan sürüş yapabilmesi için bazı teknolojiler geliştirilmiştir. Bu teknolojilerden belki de en önemlisi ”Head Up Displey” diye adlandırılan aracın sahip olduğu bazı bilgileri sürücünün gözünün önüne getiren ve sürücünün göstergelere bakmasına gerek bırakmayan teknolojidir.

Head Up Displey nedir
Head Up Displey

İlk başlarda Head Up Displey teknolojisi askeri uçaklarda kullanılmaya başlanıldı. Pilotun göstergelere bakmasını engellemek için uçağın tüm özelliklerini önündeki cama yansıtarak büyük yenilik sağlandı. Bir asistan hizmeti sağlayan Head Up Displey  teknolojisi kısaca ”HUD” olarak bilinmektedir. Uçaklarda kullanılan bu sistem pilota büyük kolaylıklar sağladığı için bunun otomobillerde de kullanılması istenildi. Araçlarda da kullanılmaya başlanan bu teknoloji sürücünün dikkatini yola vermesini kolaylaştırmaktadır.

Sürücünün sık sık görmesi gereken bilgiler örneğin yakıt durumu, aracın sahip olduğu hız ve navigasyon gibi bazı özellikler aracın ön camına yansıtılmaktadır. Türkçeye sanal gösterge paneli olarak çevrilen bu sistemin çalışma mantığı şu şekildedir; Aracın ön konsolu içerisine bir kamera ünitesi yerleştirilmiştir. Hologramik ayna sistemi kullanan bu ünite sahip olduğu bilgileri hologram şeklinde aracın ön camına yansıtmaktadır. Sürücü bu ekranı isteğine göre değiştirebilir. Görmek istediği bilgileri veya yansıtılan ekranın parlaklığını isteğine göre değiştirebilmektedir. Güneşli veya kapalı havalarda bile kullanılan bu ekran sürücünün önündeki camı kullanmaktadır. Fakat sürücü bu durumdan kesinlikle rahatsız olmaz. Dik pozisyonda oturan sürücünün önünde yol görüş açısını kapatmadan alt tarafta küçük bir şekilde Head Up Displey ekranı bulunmaktadır.

Yeni üretilen araçların bir çoğunda var olan bu sistemi sahip olduğunuz eski aracınızda da kullanabilirsiniz. Fakat bunu yapabilmek için var olan camınızı değiştirerek yerine bu teknolojiye uygun bir cam takılması gerekmektedir. Ayrıca aracın ön konsolu delinip oraya bir yansıtıcı yerleştirilmelidir. Ayrıca aracın eski kilometre saati de değiştirilip yerine bu teknolojiye uygun bir kilometre saati yerleştirilmektedir. Buda araçta bir çok işi gerektirmektedir. Aracınıza sonradan ekleyebileceğiniz Head Up Displey sistemi yaklaşık 250 ile 600 TL aralığında fiyata mal olmaktadır.

Ayrıca bu sistemi aracınıza hiç bir değişlik yapılmadan sadece akıllı telefonunuza indirip kullanabileceğin uygulamalar bulunmakta. Bu uygulamalardan birini indirip telefonunuzu aracın ön tarafına cama yakın bir konuma koyarsanız telefonunuzdan yansıtılan bilgiler hologram şeklinde görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!