Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Havasız Lastiklerle Tanışın

Lastiğin icadından bu yana büyük gelişme gösteren lastik teknolojisi son zamanlarda büyük bir buluşu konuşuyor. İçerisinde hava dolu olan lastiklerin yolda patlaması, zamanla hava kaybı ile aracın dengesini bozması ve değişen mevsimlerle lastik basınçlarının da değişmek zorunda olması kullanıcılar için büyük sorun teşkil etmekte. Uzun yıllardır otomobil ve diğer taşıtlar için lastik üreten Michelin firması General Motors ile işbirliği yaparak havasız lastikler geliştirmiş.

Havasız Lastik
Havasız Lastik

Uzun yıllardır çeşitli araçlar için lastik üreten Fransız Michelin, geçtiğimiz günlerde yapılan bir konferansta havasız lastik geliştirdiğini açıkladı. Michelin Uptis Prototype (Özel patlamayan sisteme sahip lastik) adı verilen bu lastik teknolojisi ABD’li Otomobil devi General Motors ile birlikte geliştirildi. Yapılan açıklamada binek araçlarda 2024 yılında kullanılmaya başlanacak sistem Chevrolet Bolt adlı elektrikli bir araçta test edilmekte. Yıl sonunda ise ABD yollarında çeşitli otomobillerde test edilerek kullanıma hazır hale getirilecek.

Bu lastik teknolojisi ile birlikte; patlama, hava sızdırma ve basınç düğmesi gibi pek çok problem ortadan kalkmaktadır. Böylece sürücüler ve yolcular için daha fazla güvenlik ve konfor sağlanmış olacak. Ayrıca herhangi bir bakıma gerek kalmadan uzun kilometreler gidebilen lastikler ile lastik masraflarından kurtulmuş olunacak. Ayrıca petrol türevlerinden üretilen lastiklerin artık üretimden kaldırılması ile hem çevreye verilen zarar azalacak hem de eski lastiklerin çevreye bıraktığı zararlar giderilmiş olacak.

Havasız Lastik
Havasız Lastik

Havasız lastik içerisinde çeşitli güçlere dayanabilen teller barındırmaktadır. Tellerin kompozit ve çelikten imal edilmesi ile lastiğin büyük basınçlara dayanması sağlanılmaktadır.

Havasız lastiğin bir başka avantajı ise sürücüsüz otonom araçlar üzerinde. Patlama ve basınç düşmesi yaşanmayacağı için sürücüsüz gidebilen otomobiller için yolda lastikten kaynaklı yaşanılabilecek sorunlar en aza indirilmekte. Böylece otonom sürüş sorunsuz olarak tamamlanabilecek.

Michelin tarafından yapılan açıklamada lastiğin kesin üretim ve satış tarihi açıklanmazken fiyatı konusunda da herhangi bir açıklama gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!