Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hava Kalite Sensörü Nedir?

Dışarıda serbest şekilde dolaşan hava içerisinde bir çok madde bulunmaktadır. Bu maddelerden bazıları zararsız olsa da bir çoğunluğu insan sağlığına zararlıdır. Ön hava menfezlerinden motor içerisine alınan hava, hava filtresinden geçerek motor için kullanılabilir hale gelir. Araç içerisine lazım olan temiz hava miktarı ise araç iç ön hava menfezlerinden gelen hava ile sağlanır. Kapalı kutu şeklinde olan araç geometrisi araç içerisindeki yolcuların ihtiyacı olan temiz havayı sürekli sağlamayı zorlaştırmaktadır. İnsanlar temiz havayı içlerine çekip kısmen kirli olan havayı tekrar dışarı verir. Bir süre aynı araç içerisinde yolculuk yapan insanların temiz hava ihtiyacı doğurur. Bu temiz hava pencereleri açıp dış havayı içeriye alarak veya araç içerisinde bulunan hava menfezleri ile sağlanır.

hava kalite sensörü nedir
hava kalite sensörü

Araç içerisinde bulunan hava menfezleri araç içerisine temiz hava sağlama görevini yerine getirirler.  Dışarıda olan hava aracın ön tarafından motor içerisine alınır. Burada bir kısmı motorun ateşleme yapması için kullanılır. Bir kısmı ise yolcu kabininin ihtiyacı olan temiz havayı sağlar. Hava yolcu kabinine verilmeden önce içinde bulunan zararlı maddelerin ayrıştırılması ve araç içerisine temiz hava verilmesi için polen filtresi adı verilen bir hava temizleme filtresinden geçer. Bu filtrede dış havada bulunan tozlar ve yabancı maddeler tutularak araç içerisine temiz hava geçişi sağlanır.

hava kalite sensörü Nedir
hava kalite sensörü

Tünellerde, köprü altlarında ve kapalı ortamlarda kirli gaz birikmesi olmaktadır. Özellikle araç egzoz gazları tünel ve köprülerin tavanlarında birikme yapar. Isınan hava yükselir kuralı gereği egzoz borusundan sıcak olarak dış ortama bırakılan yanmış egzoz gazı yükselir. Açık havada insanlara hiç bir zarar vermeden yükselen hava kapalı ortamlarda tekrar insan burunlarına gelebilmektedir. Tünel geçişlerinde kapalı tünel içerisinde araçların bıraktıkları kirli hava diğer araçlar tarafından tekrar çekilir. Yada açık olan pencereden içeriye dolar. Bu durumu önleyip içeriye sadece temiz hava girişini sağlamak için hava kalite sensörleri kullanılmaktadır. Hava kalite sensörü özellikle tünel, köprü ve sıkışık trafiklerde araçların saldıkları gazları inceleyerek zararlı gazların araç içerisine alınmasını engeller. Zararlı gaz yoğunluğu fazla olan bölgede klima içerisinde bulunan iç hava sirkülasyonunu çalıştırarak araç içine temiz hava alınmasını kontrol eder. Hava kalite sensörü devrede olduğu zaman araç içi hava kalitesinin düşmesi engellenmiş olmaktadır. Sistem araç beyninden güç alarak gerekli denetlemeleri yapar.  Çalışması için araç içinde bir düğme bulunsa da gelişmiş hava kalite sistemleri kendiliğinden devreye girmektedir. Hava kalite sensörü araçlara sonradan takılabilse de genellikle yeni üretilen araçlarda standart olarak gelmektedir. Hava kalite sensörlerinin fiyatları ortalama 200 ile 1500 TL arasında değişmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!