Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hava Filtresi Nedir?

Filtre kelimesini anlamı, kullanılan cihaza bağlı olarak o cihazın çalışmasını bozacak yabancı maddelerin cihaz içerisine girmesini engelleyen, plastik ve kauçuk malzemelerden yapılmış parçadır.Hava, yağ benzin, mazot ve polen gibi çeşitleri ile araçta kullanılarak araca yabancı madde girişini engeller ve aracın çalışmasını düzenler. Hava filtresi, motorlu taşıtlarda motorun problemsiz çalışmasını sağlamak için yapılmış, motor içerisine yabancı zararlı madde girişini engelleyen parçaya verilen isimdir. Araba motorları var olan yakıtı hava ile birleştirip yakarak pistonların hareketini sağlama ile çalışmaktadır. Yakıt motor içerisinde yanarken sürekli bir oksijen ihtiyacına sahiptir. Dışarıdan sağlanan hava motor içerisine alınarak yakıt üzerine püskürtülür. Yakıtın yanması sağlanarak motor pistonlarının hareketini sağlanır. Elde edilen bu hareket bir düzine işlemden geçerek tekerleklere gönderilir. Tekerleklerin hareket ettirilmesiyle aracın ilerlemesi sağlanır.

Hava Filtresi Nedir
Hava Filtresi

Hava filtresinin görevi motorlu taşıtlarda motorun çalışması için gerekli olan havayı temizleyip motor içerisine göndermektir. Dışarıda serbest biçimde dolanan hava üzerinde birçok madde bulundurmaktadır. Hayvan artıkları, toz vb. maddeler bulunduran hava direk alınıp yakıt üzerine püskürtülemez. Hava kanallarından araç içerisine alınan hava, hava filtresinden geçirilir. Filtre, çok sıkı bir şekilde imal edilmiştir. Hava içerinde bulunan partikülleri motor içerisine geçirmeyip filtre üzerinde hapsederek motora temiz havayı gönderir. Motorun sorunsuz bir şekilde çalışması için sağlanan bu temiz hava yakıt üzerine püskürtülüp tam bir yanma sağlanarak yakıtın yanma verimliliğinin artırılması sağlanmaktadır.

Hava filtresi motorun gücünü belirleyen önemli parçalardan biridir. Tam yanma için gerekli olan temiz havanın sağlandığı parçadır. Hava filtresi zamanla üzerinde biriken partiküllerden dolayı tıkanır. Motora tam temiz hava sağlayamaz. Bu durumda motorda çekiş gücü eksikliği yaşanır. Motor eski performansında çalışmaz. Yanma için gerekli temiz havayı sağlayamayan motor daha fazla yakıt alarak yakıt sarfiyatını artırır. İlerleyen zamanlarda filtrenin değiştirilmemesi ile çeşitli motor arızaları açığa çıkar.

Hava Filtresi
Hava Filtresi

Hava filtresinin değiştirilme zamanı yoktur. Sürücü motor içerisinde hava filtresine çıplak elle herhangi bir alet kullanmadan ulaşabilmektedir. Belirli zaman aralıklarında hava filtresi bulunduğu yerden çıkartılıp gözle muayene edilmelidir. Tıkanan filtre siyahımsı bir renk alır. Bu renk gözle görülebilir. Tıkanan filtre nedeni ile motor eski performansında çalışmaz, normalden fazla ses çıkarır. Bu durumda eskiyen hava filtresi oto yedek parçacıdan alınacak yeni bir hava filtresiyle değiştirilebilir. Piyasada kalitesine ve markasına göre çeşitli hava filtreleri bulunmaktadır. Kendi aracınıza uygun bir hava filtresi kullanmalısınız. Hava filtreleri yaklaşık olarak 20 ile 150 TL  arasında satılmaktadır. Aracınızın modeline göre herhangi bir oto yedek parçasını satan yerden temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!