Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Hasta/Yaralı Taşıma Yöntemleri Nelerdir?

Hasta / Yaralı nasıl taşınır
Hasta / Yaralı nasıl taşınır ?

Hasta ve yaralı taşıma yöntemleri olay yerinde yaralının güvenli bölgeye alınmasında ve taşıyıcı sağlık ekiplerinin bulunmadığı bölgelerde hasta veya yaralının taşınması amacıyla kullanılan yöntemlerdir. Normal koşullarda herhangi bir tehlike söz konusu değilse hastayı hareket ettirmekten kaçınılmalıdır. Özellikle bilinç kaybı bulunanlarda ve yaralılarda yanlış taşıma teknikleri ciddi problemlere yol açmaktadır. Taşımayı zorunlu hale getiren durumlarda ilk yardımcı kişinin durumuna göre doğru taşıma yöntemini seçebilmelidir.

Hasta Yaralı Taşıma Teknikleri Nelerdir?

Yaralının durumuna göre farklı taşıma teknikleri bulunur. Hasta yaralı taşıma teknikleri tıbbi otoriteler tarafından belirlenmiş olup hastada oluşabilecek hasarları en aza indirmeyi amaçlar. Hasta taşıma teknikleri şu şekildedir:

1.   Sürükleme Tekniği

Genellikle kısa mesafe taşımalarda ve taşıyıcı sayısının az olduğu durumlarda sürükleme tekniği kullanılır. Kişide omurilik hasarı şüphesi varsa sürükleme yöntemleri kullanılamaz. Sürükleme tekniği koltuk altından sürükleme, ayaklardan sürükleme veitfaiyeci taktiği olmak üzere 3 çeşittir.

Ayaklardan sürükleme tekniğinde öncelikle yaralının elleri pantolonunun veya kemerinin içerisine sokularak sabitlenir. Ayak ucuna geçilir ve dizler hafifçe kırılır. Yaralı yavaşça hareket ettirilir.

Hasta Yaralı nasıl taşınır 1
Hasta Yaralı nasıl taşınır? – 1

Koltuk altından sürükleme tekniğinde kollar önde birleştirilir ve sabitlenir. Hastanın baş kısmına geçilerek koltuk altından tutularak hafifçe kaldırılır. Hasta yavaşça hareket ettirilir.

Hasta Yaralı nasıl taşınır 2
Hasta Yaralı nasıl taşınır? – 2

İtfaiyeci taktiği daha çok dar alanlarda, yangınlarda kullanılan taşıma yöntemidir. Taşıma için eşarp, şal, kravat gibi malzemeler kullanılarak hastaya zarar vermeyecek şelikdebilekleri bağlanır. Taşıyıcı hastanın kollarını boynuna geçirir. Dizleri ve elleriyle yerden destek alarak yaralıyı yavaşça sürükler.

Hasta Yaralı nasıl taşınır 3
Hasta Yaralı nasıl taşınır? – 3

2. Rentek Manevrası

Rentek Manevrasıadlı yazımızı okuyabilirsiniz.(Okumak için TIKLATINIZ…)

Hasta Yaralı Taşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Taşıma teknikleri belli kurallara bağlı kalınarak gerçekleştirilmelidir. Aksi halde taşıma sırasında oluşabilecek kırıklar, çıkıklar, doku hasarları vb. problemler yaralıda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Hasta yaralı taşırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Yaralıya gerçekleştirilecek müdahalelerde ilk yardımcı mümkün olduğunca yakın durmalıdır.
 • Hareket sağlanırken güçlü kas grupları kullanılmalıdır.
 • Beyin ve omuriliğin korunması amacıyla baş, boyun ve sırt gerginliği kontrol edilmeli ve bu bölgelerin stabil özen gösterilmelidir.
 • Kalkarken belden değil dizlerden ve kalçadan destek alınmalıdır.
 • Ani hareketlerden mümkün olduğunca kaçınılmalı, yavaş ve kontrollü hareket edilmelidir.
 • Mümkünse birkaç kişi ile taşınmalı ve hastaya en az 6 noktadan destek sağlanmalıdır.
 • Taşıyıcı kişiler birbirleri ile uyum içinde olmalıdır.

Hasta/Yaralı Taşıma Yöntemleri Nelerdir?” için 4 yorum

 • 27/03/2019 tarihinde, saat 12:57
  Permalink

  İlk yardım daha ilköğretimden itibaren her sene belirli bir saat verilmesi gereken derslerden olmalı. Hasta taşıma yöntemleri de bu dersler içinde öemli bir yer tutar. İlkyardım teknikleri çocukluk çağında insana yerleşmeli, ezbere bildiği konulardan olmalı. Kazalarda ölenlerin bir kısmı, kaza sebebiyle değil, yanlış ilkyardım sebebiyle ölüyor. Halbuki kaza ya da kronik hastalıklar sebbeyle ani fenalaşmalarda çok basit bazı teknikler ile hastanın rahat etmesi sağlanabiliyor. Aynı şekilde basit hatallar ise kişinin ölümüne ya da sakat kalmasına yol açabiliyor. Hasta taşıma özellikle trafik kazalarında ve afetlerde en önemli müdahalelerden biri. Kişinin araçtan çıkarılıp ambulansa taşınması, yangın mahallinden, çökme alanından çıkartılması ve sağlık birimine sevki esnasında hasta taşıma yöntemleri hayati önem arz ediyor.

  Yanıtla
  • 27/03/2019 tarihinde, saat 18:31
   Permalink

   Değerli yorumunuz için teşekkürler Halil Bey…

   Yanıtla
 • 01/04/2019 tarihinde, saat 19:56
  Permalink

  Güzel bir makale olmuş bilgilendirme için teşekkürler ama. Türkiye de bu tarz durumlara çok dikkat edilmediğini herkesin böyle durumlar karşısın da kafasına göre uygulamalar yaptığına çok şahit oldum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!