Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Güvenli Sürüş İçin Yapılması Gerekenler

Otomobiller insanları bir ulaşmak istedikleri yere götüren araçlardır. Bu ulaşım şöför kontrolünde yani bir insanın kontrolünde yapılmaktadır. İnsan hata yapabilen bir varlık olduğundan dolayı çeşitli insan ve makine hatalarıyla trafikte çeşitli kazalar yaşanmaktadır. Yaşanılan bu kazaların bazıları insan canını almaktadır bazıları ise insanlar üzerinde çeşitli hasarlar bırakmaktadır. Bu gibi sorunları yaşamamak ve trafikte güvenli seyahat için ne yapmak gerekir? Kazaları minimuma indirmek ve bir sorun yaşamadan nasıl ulaşım yapılır? Trafikte güvenli sürüş için yapılması gereken teknikleri bu yazımızda anlatmaya çalışacağız.

1) Otomobil Bakımlarının Tam Ve Zamanında Yapılması

Otomobil Bakımları
Otomobil Bakımları

Güvenli bir sürüş için ilk kural otomobil bakımlarının tam ve zamanında yapılmasıdır. Araç üzerinde bozulan ve güvenliği tehlikeye atan parçaların tespit edilip yerine yenisi ile değiştirilmesi güvenli sürüş tekniklerinin ilk kuralıdır.

2) Trafikte Herhangi Bir Şeyle İlgilenmemek

Trafikte Dikkat
Trafikte Dikkat

Yolda ilerlerken sadece yola konsantre olarak başka bir şeyle ilgilenilmemesi gerekmektedir. Yolcular veya diğer şeylerin trafikte dikkatinizi dağıtmasını engellemeniz gerekmektedir.

3) Takip Mesafesini Koruyun

Güvenli Takip Mesafesi
Güvenli Takip Mesafesi

Araçla hareket halindeyken öndeki araç ile aranızdaki mesafe takip mesafesi olarak adlandırılır. Takip mesafesini öndeki araçla aranıza en az 2 araç sığacak şekilde ayarlamalısınız. Yapılacak ani bir frende sizinde durma payınızı ayarlayarak 2 araçlık mesafe ile öndeki aracı takip etmek gerekmektedir.

4)Hatalı Sollamalardan Kaçının

Hatalı Sollama
Hatalı Sollama

Özellikle tek şeritten akan trafikte karşıdan gelen aracı görmeden kesinlikle sollamaya çıkmayın. Aynı zamanda yol durumunu kontrol etmeden ve yolun gittiği yönü kavramadan sollamaya çıkmak çok tehlikelidir.

5) Virajlara Dikkatli Girin

Virajlara Dikkat
Virajlara Dikkat

Virajlarda araç savrulma eğiliminde olur. Aracın hızını güvenli bir şekilde dönecek şekilde ayarlayın. Aynı zamanda virajda sollama ve ani fren gibi sizi ve diğer sürüleri tehlikeye sokacak durumlarından kaçının.

6) Gaz Ve Fren Dengesini Sağlayın

Gaz Ve Fren Dengesini Ayarlama
Gaz Ve Fren Dengesini Ayarlama

Aracın hakimiyetini kaybetmeden gaz ve fren dengesini sağlayın. Ani hızlanma, ani durma gibi durumlardan trafikte iken kaçının.

7)Aynaları ve Direksiyonu Kendinize Göre Ayarlayın

Aynaları Ve Dİreksiyonu Ayarlama
Aynaları Ve Dİreksiyonu Ayarlama

Direksiyon aracı yönlendiren bir otomobil parçasıdır. Direksiyona iyi sahip olmalı, dokuz çeyrek yönünde ellerimi tutarak direksiyonu tutmalıyız. Aynı zamanda aynalar manevra yapabilmemiz için yolu ve diğer araçları takip etmemizi sağlar. Direksiyon ve aynalar sürücüye göre ayarlanmalıdır. Rahat bir kullanım sağlayacağı şekildeki konumda ayarlanmalıdır.

 8) Yorulduğunuzda Mola Verin

Yoruldugunuzda Mola Verin
Yoruldugunuzda Mola Verin

Uzun süre direksiyon başında olmak gözleri ve beyni yorar. Yorulunca dikkatimiz dağılır. Bu gibi durumlarda da kaza kaçınılmazdır. Bunun için yorulduğunuzu hissetliğiniz anda 10-15 dakikalık bir mola vererek temiz hava alınması ve el ve yüzün yıkanması iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!