Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Güneş Panelleri İle Şarj Olan Hyundai

Devletlerin aldığı katı kararlar ve çevreye verilen zararın her geçen gün açığa çıkardığı faaliyetler otomobil endüstrisini daha çevreci araçlar üretmeye sevk etti. Elektrikli araçlar ile karbon salınımını önemli ölçüde düşüren son teknoloji otomobiller halen istenilen seviyede kullanım oranına sahip değil. Bunun en büyük nedeni olarak düşük menzil ve şarj istasyonlarının sayısı gösterilmekte. İnsanların alıştığı düzeni bozmak istememesi her yerde kısa sürede şarj olan elektrikli otomobillerin geliştirilmesi gerekliliği ve var olan elektrikli araçların ise aynı şarjla daha fazla mesafe gitmesi elektrikli araç alacakların en büyük istekleri arasındadır. Durum böyle olunca otomobil üreticileri pil teknolojilerinde büyük gelişmeler kat etmeye başladılar. Aynı zamanda elektrikli araçların ihtiyacı olan enerjinin sadece pilden değil yolculuk sırasında ekstra bir güç elde etme teknolojileri üzerinde çalışılmaktadır. Uzun süredir bu konuda çalışmalar yürüten Hyundai araçları üstüne yerleştirilen güneş panelleri ile güneşte gelen ışınları elektrik enerjisine dönüştürerek bu enerjinin pile gönderilmesini ve aracın daha uzun mesafe yol alabilmesini sağlamaktadır.

Güneş Panelleri İle Şarj Olan Hyundai
Güneş Panelleri İle Şarj Olan Hyundai

Hyundai güneş panellerini aracın üstüne yerleştirerek aracın yolda ilerlerken bile şarj olmasını sağlamayı planlıyor. Böylece uzun yol yapacak sürücüler için durup pillerin şarj olmasını bekleme süresi azalacak. Hybrid ve ful elektrikli araçlarda öncelikli olarak kullanılacak bu sistem, araçların sürüş verimi artırılacak ve yol menzilini iyileştirilecek. Hyundai geliştirdiği solar panel teknolojisini ilk olarak Sonata Hybrid modelinde kullanacak. Böylece aracın pillerini güneşe enerjisinden gelen ışınlardan besleyecek ve daha uzun mesafe elektrikle yol alınabildiğinden salınan egzoz gazı miktarını düşürecek. İlerleyen zamanlarda Hyundai’nin diğer modellerinde de kullanılacak bu sistem yakında tüm modellerde kullanılarak tavandan etkin bir şekilde yararlanılması sağlanacak. Solar güneş panelleri ile araç aküsünün %30 ile %60 ını doldurmayı sağlayan sistem Hyundai yetkililerinden alınan bilgilere göre uzun sürede büyük kazançlar sağlayacak. Günlük 6 saatlik bir şarj olma süresinden sonra yılda 1300 km daha fazla yol alınabilecek.

Güneş Panelleri İle Şarj Olan Hyundai
Güneş Panelleri İle Şarj Olan Hyundai

Güneş panelleri ile büyük tavan bölgesi etkin kullanılmış oluyor. Ayrıca bedava enerji olan güneşten gelen enerji olan araç ücretsiz olarak şarj olup daha uzun mesafe kat edebiliyor. Elektrikli araçlarla ilgili geliştirmelerin artması çevre ve insanlık açısından büyük öneme sahiptir. Bu gelişmelerin artarak devam etmesini umut ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!