Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gümrüklerde Kalan Araçlara Af geldi

Yurt dışından getirilip istenilen şartları sağlamayan otomobiller gümrüklerde kalmaktadır. Gümrüklerde belirli bir süre bekletilip daha sonra devlet yararına satışa çıkıp devletin kasasına maddi bir gelir olarak geri dönmektedir. Son zamanlarda sıfır araç fiyatlarında kurdaki dalgalanmalardan kaynaklanan artış insanları yurt dışından araç getirmeye sev etmiş ve bir çok araç da gerekli belgelendirmeleri sağlamadığı için gümrüklerin otoparklarında bekletilmektedir. Son günlerde yapılan bir düzenlemeyle gümrüklerde bekletilen araçlara af gelerek gerekli özellikleri taşıyanlar sahiplerine iade edilecek.

Gümrüklerde Kalan Araçlar
Gümrüklerde Kalan Araçlar

Gümrük vergileri yatırılmayanlar veya ithalat izni alınamayan araçlar gümrüklerde el konularak otoparklarda bekletilmekteydi. Yapılan düzenlemeyle 31 Aralık’a kadar başvuru yapılması ile birlikte araçlar sahiplerine iade edilecek.

Vergi dairelerine ve gümrük idarelerinde yapılacak işlemlerle 31 Aralık 2019 tarihine kadar gümrük idaresine başvuruda bulunanlar bu düzenlemelerden yararlanacak. Aracın eksikliklerinin giderilmesinden sonra ÖTV’nin %25’inin ödenmesi sonucunda araçlar sahibine iade edilecek.

Gümrüklerde Kalan Araçlar
Gümrüklerde Kalan Araçlar

Gümrük kanunu gereğince el konulması muhtemel otomobillerin gümrük idaresinin işlem yapılması beklenilmeden bildirilmesi halinde ÖTV’nin %15’i alınıp araçlar sürücülerine iade edilecek.

Yapılan bu düzenlemeyle birlikte araç sahiplerinin ve devletin mağduriyetleri giderilerek iki tarafın da istekleri yerine getirilecek. 31 Aralık 2019 tarihinden önce gerekli başvuruların tamamlanıp araçların teslim alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!