Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Geri Dönüş Kamerası (Back Up Cam) Nedir?

Otomobilde ilerlerken yan ve arka tarafı kontrol dikiz ve yan aynalar ile olmaktadır. Otomobilin icadından bu yana kullanılan ayna teknolojisi teknolojik gelişmeleri de takip ederek kamera sistemine dönüşmüştür. Arka tarafa yani tampona koyulan kameralar yardımıyla aracın arkasının kontrolü kolaylaşmış olmaktadır. Tampona konulan kamera sistemine geri görüş kamerası adı verilmektedir.

Geri Görüş Kamerası Nedir
Geri Görüş Kamerası

Geri görüş kamerası, aracın tamponuna yerleştirilen bir kamera sistemi ile aracın arkasındaki görüntünün sürücüye iletilmesine yarar. Özellikle büyük şehirlerde yaşanılan park sorunu ile acemi şoförlerin ve geri parkı yapamayan sürücülerin en büyük kurtarıcısı geri görüş kamerasıdır. Aynaların kullanımından sonra 2000 li yılların başında park sensörü icat oldu ve aracın arka taraftaki nesnelere uzaklığı park sensörü yardımıyla anlaşılmaktaydı. Geliştirilen park teknolojisi yerini geri görüş kamerasına bıraktı. Tampona yerleştirilmiş kamera, sürücünün kameraların ilettiği görüntüyü görebilmesini sağlayan ekran ve sinyal aktarıcısı gibi 3 parçadan oluşan geri görüş kamerası sürücünün geri vitese geçtiği anda çalışmaya başlamaktadır. Son zamanlarda kullanılan geri görüş sistemlerinde sürücü istediği zaman arkadaki görüntüye ulaşabilmektedir. Ayrıca geliştirilmeye devam eden geri görüş sistemleri ile geri park sırasında kameradan alınan görüntüler eşliğinde bir park senaryosu çıkartılır. Sürücüye nasıl park yapması gerektiği ekranda beliren çizgiler yardımı ile gösterilmektedir. Böylece acemi sürücüler bile bir kaç manevra ile geri parkı gerçekleştirebilmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte sadece geri parkta kamera sistemi kullanılmıyor aynı zamanda yan aynaların çevresinde bulunan kameralar ile aracın dört bir yanı kontrol edilebilmektedir.İlerleyen dönemlerde araçların etrafında bulunan aynalar kaldırılarak sadece kamera sistemleri ile aracın etrafını görebileceğiz. Hatta bazı şirketler şimdiden bu teknolojiyi araçlarında kullanmaktadır. Örneğin Amerikan elektrikli otomobil üreticisi Tesla yeni model araçlarında aynaları kaldırarak kamera sistemi ile birlikte aracın etrafını kontrol etme imkanı sunmaktadır.

Geri Görüş Kamerası Nedir
Geri Görüş Kamerası

Geri görüş kamerası araçlara fabrikasında takıldığı gibi sonradan da ilave edilebilmektedir. Tampona açılan birkaç delik ile kameraların yerleştirilmesi ve gerekli kablo lamanın yapılması ile birlikte araç içerisinde yerleştirilen bir ekran ile geri görüş sistemi tamamlanmaktadır.

 Oto elektrik ve ses sistemleri işi yapan ustalar tarafından takılan geri görüş kameraları kullanılan ekipmanın kalitesine göre farklı fiyatlara satılsa da ortalama olarak 200 TL ile 1000 TL aralığında fiyatlara satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!