Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Geçiş İhlali Davasında Emsal Karar

İzmir’de yaşayan bir sürücüye hiç geçmediği yolun otoyol cezası kesildi. Cezaya itiraz edip o yoldan hiçbir şekilde geçmediğini kanıtlayan sürücü hakkında emsal bir karar verildi.

İzmir’de bir sürücü bir gün evine gönderilen ceza makbuzu ile sarsıldı. Tutanağı incelediğinde hiç geçmediği bir yolda emniyet şeridini ihlal ettiği gerekçesiyle ceza yazıldı anlaşıldı. Sürücü cezanın yazıldığı tarihte başka bir yerde olduğunu ve o yolu da hiç kullanmadığını söyleyerek itiraz etti. İzmir 6. Sulh Ceza Hakimliğinde görülen dava sonucunda mağdur sürücüyü sevindirecek emsal bir karar verildi. Sürücünün o tarihte o konumda olmadığını kanıtlamasının ardından mahkeme sürücüye kesilen 1000 TL’lik adli para cezasını kaldırdı. Avukatı ve sürücü karar sonrası hak ettiği sonuca ulaşmanın mutluluğunu yaşadı. Açıklama yapan dava avukatı bu gibi durumlarda yanlışlıkların çok sık yaşandığını sürücülerin bu durum başlarına geldiğinde gerekli kanıtlara beraber hukuka başvurmaları gerektiğini söyledi.

Bu kararın emsal niteliğinde olduğunu söyleyen avukat,’’ Vatandaşlarımız eğer haklı olduklarına inanıyorlarsa süre içerisinde delillerle beraber haklarını savunsunlar ve ısrar etsinler’’ dedi. ‘’Davaya ilişkin MOBESE kayıtlarını inceledik. Sürücünün o saatte bulunmadığı anlaşıldı. Bunun üzerine mahkeme emsal bir karar verdi. ‘’

Ülkemizde her yıl yaklaşık 10 bin trafik cezası haksız yere yazılıp sürücülere ekonomik bir yük bindiriyor. Sürücülerin de haklarını aramaması sonucu haksız yere kesilen cezalar unutulup gidiyor. Bu gibi durumlara düşen kişilerin delilleri ile birlikte hukuka başvurarak haklı görülmesi halinde cezaları iptal edilebilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!