Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Fren Mesafesi

Fren, hareket aracın durması yada yavaşlaması, duran aracın ise durmaya devam etmesi sağlayan bir mekanizmadır. Daha önceki yazımızda frenin çalışma prensibini anlattık. Bu yazımızda ise fren mesafesini anlatmaya çalışacağız. Fren mesafesi, sürüş esnasında sürücünün önüne bir engel çıktığında bu engeli fark edip frene basması ve aracın durması arasında geçen süre ve yol uzunluğudur.

Fren mesafesi sürücü ve araca bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sürücüye bağlı olarak yorgunluk, stres, dikkat dağınıklığı, yaşa bağlı olarak refleks süresi gibi birçok etken fren mesafesini etkilemektedir.

fren mesafesi nedir
Fren Mesafesi Nedir?

Araca bağlı olarak fren mesafesi ise; fren sistemi, araç bakım onarımı, tekerlek kalitesi, tekerlek diş derinliği, lastik basıncı, yol koşulları ve hıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Sürücüye Bağlı Fren Mesafesi:  Sürücü hareket halinde iken aniden önüne çıkan frene basarak durmaya çalışır. Bu durma süresi sürücünün o andaki yorgunluğuna ve içinde olduğu hal durumuna bağlıdır. Yorgun veya stresli olarak çıkılan yolda ani fren anında sürücü geç tepki verebilir. Bu olası bir kazaya neden olur. Yada uykusuz olarak çıkılan yolda sürücü dikkatini yola tam veremez buda frenleme tepkisini azaltarak fren mesafesi artırır. Yaş ilerledikçe insanlardaki reflekslerde yavaşlama olmaktadır. Buna bağlı olarak yaşı büyük olan sürülerin verdikleri tepkiler genç olanlara göre daha yavaş olmaktadır. Bunun için yaşlı olan sürücülerin fren mesafeleri genç olanlara göre daha uzundur.  

durma mesafeleri
Durma Mesafeleri

                                               Fren Mesafesini Etkileyen Faktörler

Fren Sistemi: Fren sistemi ve bakımlı olması fren mesafesini etkileyen en önemli faktördür. Güçlü ve iyi çalışan frenler aracı daha kısa zamanda durdurmayı sağlar.

Lastik Basıncı: Lastik basıncı tekerleklerin yere değme  miktarını ayarlar. Araca binmeden önce mutlaka lastik basınçlarını kontrol etmek gerekir. Her aracın kendi lastik basınçları şoför kapısının alt kısmında yazmaktadır. Orada yazan lastik basınçlarına getirerek hem tekerleklerinizin ömrünü uzatabilir hem de güvenli bir sürüş sağlamış olursunuz.

fren mesafesi
Lastik

Lastik Diş Derinliği: Lastiğin üzeri ile dişlerin altındaki en alt kısım arasındaki boşluğa diş derinliği denir. Diş derinliği 1.6mm’den az olan tekerlek ömrünü tamamlamış olup en kısa zamanda  değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde güvenli bir sürüş sağlanamaz ve fren mesafesi uzar.

Yol Koşulları: yol koşulları direk olarak fren mesafesini etkilemez. Fakat sisli veya fırtınalı havalarda sürücü önünü tam anlamıyla göremeyebilir. Bundan dolayı acil fren yapması gereken durumlarda geç frene basarak frenleme zamanını uzatır ve istenmeyen kazalara sebep olabilir.

Hız: Fren mesafesini en fazla etkileyen faktörlerin başında hız gelmektedir. Araç hızlandıkça fren mesafesi uzar. Hız fren mesafesi orantısı hız arttıkça çoğalmaktadır. Yani 80 km hızla giderken yaklaşık 30 metre fren mesafesi olursa 180 km hızla giderken yaklaşık fren mesafesi 130 metredir.

Ağırlık ve Boyut: Ağırlık ve boyut fren mesafesini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Araç ne kadar ağır olursa o kadar uzun fren mesafesi oluşacaktır. Ağır araçlar daha uzun sürede hızlanır daha uzun sürede dururlar. Boyutları büyük olan araçlar içinde bu kanı geçerlidir. Büyük boyutlara sahip olan araçlar örneğin kamyonlar daha uzun sürede hızlanıp daha uzun sürede yavaşlamaktadırlar.

Fren Mesafesi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!