Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Fren Geri Kazanım Enerjisi

Fosil yakıtların hızla tükenmeye başlaması ve bununla beraber fiyatlarının artması insanları  yakıt konusunda yenilikçi gelişmeler yapmaya itmiştir. Elektrikli araçlar başta olmak üzere fosil yakıtların kullanımını azaltmak için araç teknolojilerinin geliştirilmesi hız kazanmıştır. Bununla beraber fosil yakıt kullanan araçların da yakıt tüketimini en aza indirmek için çeşitli teknolojiler geliştirilmiştir. Bunun en somut örneği fren geri kazanım enerjisidir. Alman bir otomobil üreticisi tarafından geliştirilen BLUEMOTİON teknolojisi aracın yakıt tüketimini düşürecek bir çok yenilik getirmiştir. Bu yeniliklerden başlıcası fren geri kazanım enerjisidir.

Fren Geri Kazanım Enerjisi
Fren Geri Kazanım Enerjisi

Fren geri kazanım enerjisi aracın hareket halinde ürettiği kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek depolayarak ihtiyaç halinde motordan güç almak yerine depolanan bu enerjiyi kullanarak ekstra bir enerji ihtiyacına gerek kalmadan bazı sistemlerin çalıştırmaktadır. Fren geri kazanım enerjisiyle çalışan sistemler; star-stop, yağlama sistemi ve soğutma sistemidir. Bu sistemlerin ihtiyacı olan enerji çoğunlukla fren geri kazanım enerjisinden karşılanmaktadır.

Fren geri kazanım enerjisini kabaca anlatır olursak, alternatör, araçta elektrik ihtiyacını karşılamak için motordan güç alan ve bu gücü elektrik enerjisine dönüştüren bir parçadır. Alternatör ihtiyacı olan enerjiyi motordan değil de fren feri kazanım enerjisinden alırsa motora aşırı yüklenme engellenmiş olmakta ve motor sadece hareket vermeye çalışacağı için yakıt tüketimi azalmaktadır. Böylece bazı sistemlerin ihtiyacı olan enerji akülerde depolan fren geri kazanım enerjisinden sağlanacağı için araç gerekli hızlanma ve sürüş konularında rahatlayacak daha az yakıtla daha fazla performans verip daha az yakıt tüketecektir. Fren geri kazanım enerjisi 2 yönlü olarak çalışmaktadır.

Bunlardan birinci yönü; araç viteste iken 1300 devire yaklaşana kadar frenleme yapılır. Frenleme yapıldığında elektrik üreten alternatöre bir gergi sistemiyle kayışlarına fazla yük bindirilmektedir. Daha fazla dönen alternatör daha fazla elektrik enerjisi üretip bu enerjiyi aküde depolanmaktadır. İhtiyaç halinde ise aküde depolanan enerji araç sistemlerinde kullanılıp alternatörün çalışmasını azaltmaktadır.

İkinci yönü; araç hızlanması esnasında alternatör devre dışı bırakılıp motordan güç çekmesini önüne geçilmektedir. Böylece motor ürettiği tüm gücünü tekerleklere aktararak sürücüye daha fazla performans sağlamaktadır.

Fren geri kazanım enerjisi araçlarda yaklaşık %3 yakıt tasarrufu sağlamaktadır.Böylece ekonomikliğinin yanında çevreci oluşuyla da doğanın korunmasına yardımı dokunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!