Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

FAR SENSÖRÜ NEDİR?

Araç sürücüleri gece veya karanlık yerlerde ilerleyebilmek için farlara ihtiyaç duyarlar. Far, araç önünde bulunan sürücünün karanlık yerde ilerleyebilmesi için ihtiyaç halinde çalışan lambadır. Araç modeline göre değişiklik gösteren far çeşitleri değişik güçlerde yanarak aydınlatma performansını artırmaktadır. Farların devreye girmesi için araç içerisinde bulunan far yakma düğmesinin aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu düğme üzerinde fara dair çeşitli özellikler bulunmaktadır. Uzun ve kısa yanan farlar bulunmaktadır. Direksiyon üzerinde bulunan sinyal kolu aynı zamanda uzun ve kısa farların yanmasını sağlayan koldur. Bir diğer şekilde farkların nereye doğru yanacağını belirleyebileceğimiz bir düğmede bulunmaktadır. Bu düğme ile far lambasının yola veya havaya doğru ışık göndermesini ayarlayabilmekteyiz.

Yeni geliştirilen araç teknolojileri ile eskiden bizim kontrol ettiğimiz çoğu özellikler otomatikleştirilmiştir. Far sistemini kontrol ettiğimiz düğmenin yerine karanlıkta kendiliğinden yanan farlar geliştirilmiştir. Far sistemi içerisinde bulunan far sensörü vasıtası ile karanlık ortamlara gelindiğinde farlar otomatik olarak yanmaktadır. Sürücünün çalışması için bir düğmeye basmaya gerek kalmasını ortadan kaldıran bu sistem sürücülerin bir işini daha kolaylaştırmıştır.

Far Sensörü Nedir
Far Sensörü

Far sensörü, karanlık bir bölgeye girildiğinde devreye girerek farların otomatik olarak çalışmasını sağlamaktadır. Böylece sürücü yola konsantre olarak güvenli bir şekilde yolculuk yapılmaktadır. Far sensörü aracın far denetimini tamamen kendi üzerine alır. Far sensörü sayesinde gündüz aydınlıkta bir tünele girildiğinde farlarınız otomatik olarak yanar. Hava karardığında far sensörü karanlığı algılayarak farların yanmasını sağlar. Araç durdurulup stop edildiğinde farlar otomatik olarak söner. Tekrar kontak çevrilip çalıştırıldığında  ise farlar devreye girer. Aracınız sizden uzakta ve bulmakta zorlanıyorsanız anahtar ile farları yakarak aracınızın yerini kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Far sensörünün faydaları azımsanmayacak kadar çoktur. Hem sürücünün sürekli açıp kapatması gereken farları otomatik olarak ihtiyaca göre çalıştırmaktadır hem de sürücünün dikkatinin dağılmasını engelleyerek güvenli bir yolculuk yapılmasını sağlamaktadır.

Far Sensörü
Far Sensörü

Günümüzde üretilen yeni model araçların çoğunda far sensörü standart olarak gelmektedir.  Far sensörü sonradan da araca takılabilen bir sistemdir. Elektronik tamir yapan sanayi dükkanlarında kolaylıkla bulabileceğiniz far sensörü yaklaşık 50 ile 150 TL fiyat aralığındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!