Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Motor Harareti Nedir?

Otomobiller hareketini motor adı verilen aracın kalbi olarak nitelendirilen bir sistemden almaktadır. Motor depoda bekleyen yakıtı yakarak pistonlara hareket verir. Pistonlarda bir dizi parçaya hareketi ileterek aracın tekerleklerinin dönmesini yani hareket etmesini sağlar. Motor aracı hareket ettirirken yüksek miktarda sıcaklığa maruz kalmaktadır. Dolayısıyla yüksek sıcaklıkta metal malzemelerin özelliklerini kaybetmesini ile bir çok sorun çıkar ve belki de motor bir daha çalışmayabilir. Bu gibi sorunların yaşanmaması için motor soğutucu su ile sürekli soğutulmaktadır. Bu sayede motorun ömrü uzatılmaktadır. Fakat bazı durumlarda su motoru soğutmaya yetmez. Bu durumda motor harareti diye bir olay ortaya çıkar. Motor ısısının normal yükseklikten daha yukarı çıkması hararet olarak nitelendirilir.

Devam

Şaft(Kardan Mili) Nedir?

Araçların ilerlemesi, motorda yakılan yakıttan üretilen enerjinin tekerleklere iletilmesi temel prensibi ile olmaktadır. Motor ürettiği enerjiyi direk olarak tekerleklere iletmez. Arada aktarma organları adı verilen bir çok parça bulunmaktadır. Bu parçaların görevleri motorun ürettiği enerjinin stabil bir şekilde tekerleklere iletilerek güvenli ve verimli bir sürüş sağlamaktır. Motorun ürettiği enerji vites kutusu denilen bir çok dişli grubundan oluşan bir sistemle kontrol edilmektedir. Vites kutusu motorun devrini ayarlamak ve aracın sağlıklı bir şekilde yol amasını sağlamak için kullanılan bir sistemdir. Motorda üretilen enerji vites kutusu ve şanzıman üzerinden diferansiyele aktarılır. Diferansiyel gücü tekerleklere dağıtma görevini üstlenir. Arkadan çekişli araçlarda ön kısımda üretilen motor enerjisinin diferansiyele taşınması şaft ile olmaktadır.

Devam

Krank Veya Krank Mili Nedir?

Motor, araca güç üreten otomobilin hareketini sağlayan aracın kalbi konumundaki parçasıdır. Diğer parçaların eksikliği de aracı olumsuz etkileyebilir fakat motor olmadan hiçbir araç görevini yerine getiremez. Motorun sağlıklı çalışması için yardımcı birçok parça bulunmaktadır. Bu parçalar güç üretiminden üretilen gücün aktarılmasına, motorun sorunsuz bir şekilde çalışmasını denetlenesine kadar bir çok görevi üstlenmektedir. Motor içerisindeki parçaların tümü çok önemlidir fakat özellikle krank mili adı verdiğimiz parça olmadan bir motor hayal etmemiz imkansızdır.

Devam
error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!