Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Enjektör Nedir?

Aracın kalbi yani motoruna hayat veren parça enjektördür. Enjektör, motorun enerji üretmesi için gerekli yanma işlemine yön veren parçadır. Enjektör, motorun içine yakıtı ileten bir motor elemanıdır. Dizel ve benzinli motorlarda farklı enjektörler bulunmaktadır. Dizel motorlarda enjektörün görevi silindir içindeki havanın üzerine mazot püskürterek tepkimeyi başlatması ve motorun enerji üretmesini sağlamasıdır. Benzinli motorda ise enjektör, silindirin üzerine benzin püskürtmekle görevlidir.

Enjektör Nedir
Enjektör

                                                       Dizel Motorlarda Enjektör

Dizel motorlarda kullanılan enjektörler ülkemizde satılmakta olan ucuz ve kalitesiz mazot nedeniyle benzinli motorda kulllanılan enjektöre göre daha fazla arıza vermektedir.Mazotun içerisinde bulunan ve mazot filtresinden rahatlıkla geçen küçük partiküller zaman içerisinde enjektörün içinde birikir. Uzun süre bu şekilde çalışan enjektör tıkanır ve çalışmaz hale gelir. Motorun içerisine yeterli mazotu taşıyamayan enjektörler araçta performans düşüklüğüne neden olur ve motorun ömründe de azalmaya neden olurlar. Özellikle dizel motor kullanan araçların enjektör temizliğine önem vermesi gerekmektedir. Her 30000 km de bir enjektör temizliği yaptırmalı ve araç bakımlarının eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Özellikle yakıt filtresinin her yıl değiştirilmesi enjektörlerin ömrünü uzatacak en önemli bakımdır.

Dizel motorlarda enjektörün çalışması şu şekilde olmaktadır; yakıt deposunda bulunan yakıt bir elektrikli pompa ile taşınarak common rail pompasına gelir. Burada bulunan yakıtın basıncı artırılarak common rail yüksek basınç kısmına gelir. Burada yakıt yaklaşık 400-1600 bar basınca sahiptir. Daha sonra yakıt rail borusuna gönderilir. Mazot buradan basınç odasına gelir. Bu sırada enjektör kapalı konumdadır. Enjektör yayı iğneyi aşağı doğru itmektedir. Yakıtın basıncı enjektör basıncından yüksek olduğundan yakıt basıncı ile enjektör yayı yukarı doğru itilir. Meme deliği açılır ve yakıt yanma odasına püskürtülür. Bu işlem sürücü gaz pedalına basmaya devam ettikçe sürer. Sürücü gaz pedalından ayağını kaldırdığı an yakıt pompası basınçlı yakıtı motora göndermeyi keser. Daha sonra basınç odasındaki yakıtın basıncı azalır. Enjektör yayının itme kuvveti yakıt basıncı düştüğü için üstün gelir ve enjektör iğnesini aşağı doğru iter böylece enjektör memesi kapanır. Böylece enjeksiyon işlemi sona erer.

                                                Benzinli Motorlarda Enjektör

Benzinli motorlarda kullanılan enjektörün görevi benzini silindir üzerine püskürtmektir. Böylece basıncı artırılan hava ile karıştırılarak bir yanma sağlanır ve motor güç üretebilmektedir. Benzinli motorlarda enjektörün çalışması şu şekildedir; yakıt deposunda bulunan benzin yakıt pompası ile yakıt galerisine gönderilir. Buradan benzin enjektörüne yakıtın miktarı hassas bir şekilde ayarlanarak emme supapına gönderilir. Buradan emilerek motorun içerisine gelen yakıt hava ile karıştırılıp yakılarak güç elde edilir.

                                                   LPG li Motorda Enjektör

LPG yani gaz yakan motorlarda enjektör benzin enjektörü gibi çalışmaktadır. Fakat benzin enjektörlerin farklı olarak gaz enjektörleri motorun üzerinde genellikle kırmızı renkte yer alırlar ve lpg deposundan çektiği gazı sıkıştırıp miktarını ayarlayarak motorun içerisine göndererek hava ile reaksiyona girmesini sağlayarak enerji üretilmesini sağlarlar.

Lpg li Motorlarda Enjektör
Lpg li Motorlarda Enjektör

                                             Enjektör Temizliği

Benzin ve dizel araçların enjektörleri belirli kilometreler geçtikten sonra temizlenmelidir. Benzinli araçlarda enjektörler 40000 km de bir temizlenirken dizel araçlarda enjektör 30000 km de bir temizlenmelidir. Bunun nedeni dizem yakıtın benzine göre daha katı ve kalitesiz oluşudur. Dizel enjektörler daha kısa zamanda tıkanıp iş görmez konuma gelmektedir. Enjektör temizliği yaptırmadan   önce enjektörler motordan çıkarılıp temiz ve kuru bir bezle silinmelidir. Temizlenen enjektörle tekrar yerine takılarak araç 5 dakika rölantide çalıştırılır. Daha sonra durdurulan aracın enjektörleri tekrar sökülerek kontrol edilmelidir.Enjektör üzerinde ıslaklık ve nem yoksa o enjektör çalışmıyor demektir ve değiştirilmesi gerekmektedir. Bu işlemi sürücülerin kendileri yapmaları önerilmez. Enjektörlere gelene kadar motorda birçok sökülmektedir. Aracınıza hiç bir zarar gelmemesi için işin ehli ustalara giderek bu işlemi yaptırabilir enjektörlerini değiştirtebilir veya temizliğini yaptırabilirsiniz.

                                                     Enjektör Arızası

Enjektörlerde herhangi bir arıza meydana geldiğinde egzozdan siyah duman atma olayı meydana gelmektedir. Araç güçten düşerek eski performansında sürüş sağlayamaz. Rölantide iken titreme yaparak motordan tuhaf sesler çıkmasını sağlarlar. Bu gibi durumlarda enjektör arızası için şüphelenilerek hemen bir ustaya gidilmeli arızalı olan enjektörlerin değiştirilmesi gerekmektedir.Benzin enjektörlerin değişim maliyetli yaklaşık 400-600 TL  iken dizel enjektörlerin değişim maliyetleri 800-100 TL arasındadır.

Enjektör Nedir?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!