Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Emniyet Kemeri Nedir?

Emniyet kemeri sürücü ve yolcular için araç içinde yapılmış en önemli güvenlik elemanıdır. Araçta meydana gelebilecek herhangi bir çarpma olaylarında yolcuların güvenli bir şekilde koltuklarında sabit kalmaları için kullanılmaktadır. Trafikte yaşanılan kazalara bakıldığında ölümlü kazaların büyük çoğunluğunda emniyet kemeri takılmamasına bağlı olarak kaza anında araçtan fırlama görülmektedir. Emniyet kemerinin görevi, kaza anında oluşan yüksek basınçla vücudun savrulmasını, oluşan basıncı vücuda dağıtarak önler. Basit bir yapıya ve görünüme sahip olan emniyet kemerleri taşıdıkları ağır görevi tam anlamıyla başarıyla gerçekleştirirler. Araç içinde bir şaseye bağlanan ve kumaştan imal edilen emniyet kemerleri yolcuyu araca sabitler. Herhangi bir ani yön değişimlerinde yolcuyu sıkarak koltukta hareket etmesini engeller. Böylece sarsılama ve fırlama gibi istenmeyen olayları engellemiş olurlar. Emniyet kemeri yaşanılan ağır kazaları hafif yaralarla atlatmanızı sağlamaktadır. İstatistiklere göre emniyet kemerleri ölümleri %45, ağır yaralanmaları %50 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır.

Emniyet kemerleri araçtaki yolcu sayısına göre farklı adette olmaktadır. Binek otomobillerde genellikle 4 adet bulunan emniyet kemerleri sağlam bir yapıya sahip kumaştan üretilmektedir. Kemerin başlangıç kısmı araç şasesine bağlanırken diğer tarafı kemer topuzun bağlanmaktadır. Kemer topuzu da araç şasesine bağlı olduğundan hareket etmesi imkansızdır. Sadece ön koltukta seyahat edenlerin değil araç içerisinde arka koltukta seyahat edenlerinde emniyet kemeri takması zorunludur.

Emniyet Kemeri
Emniyet Kemeri

Emniyet kemeri vücudu saracak şekilde yapılmıştır. Emniyet kemerinin doğru biçimde takılması hayati önem taşımaktadır. Kemer vücuda gergin bir şekilde takılmalı, bedenimizi sarmalıdır.Bel bölgemizden omza uzanan kemer doğru şekilde takılmalı araca oturduğumuz anda ilk iş kemerlerimizi takmalıyız.

Emniyet kemerleri 2, 3 ve 4 noktalı olmak üzere 3 çeşittir. Genellikle araçlarda 3 noktalı emniyet kemerleri kullanılmaktadır. Yolcuları 3 noktadan sararken ve arca sabitleyen emniyet kemeri omuz bölgesinden, karın ve bel bölgesini sararak yolcuların güvenli bir sürüş gerçekleştirmesini sağlar. 2 noktalı emniyet kemerleri ise vücudun üst kısmını sarmadan sadece alt kısmını araca sabitlemeye yarar. 4 noktalı emniyet kemerleri ise genellikle hızlı ve güçlü araçlarda kullanılmaktadır. Özellikle spor arabalarda kullanılan 4 noktalı emniyet kemerleri vücudun neredeyse tamamını sararak yolcuların aradan kaymasını ve araçtan fırlamasını imkansız hale getirmiştir.

2019 yılı itibari ile trafikte takılması zorunlu halde olan emniyet kemerini kullanmayan sürücülere 108 TL ile 134 TL arası trafik cezası kesilmektedir. Sadece trafik cezası için can güvenliğimiz için emniyet kemeri takmalıyız. Unutulmamalıdır ki ”Emniyet kemeri sizi hayata bağlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir