Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Emme Manifoldu Nedir?

Motor depodan aldığı yakıtı hava ile yakarak güç elde eden arabaların kalbi konumundadır. Depodan gelen yakıt motor içerisine emme manifoldu dediğimiz kısımdan girer. Motor içerisinde hava ile karışarak yanan yakıt motorun çalışmasını ve güç üretmesini sağlar. Üretilen bu güç tekerleklerin hareket etmesini sağlar. Daha sonra yanak yakıt zehirli gaz olarak motor içerisinden egzoz manifoldu vasıtası ile çıkarılarak egzoz sistemine verilir. Buradan da dış havaya salınır.

Emme Manifoltu Nedir
Emme Manifoltu

Motorun silindirinin içerisine alınacak hava emme manifoldu ile taşınır. Emme manifoldu silindir içerisine çekilen havanın eşit olarak dağılmasını sağlayan parçadır. Motor için bir can damarı görevini üstlenmektedir. Emme manifoldu bir dize valfle birlikte çalışarak silindir içerisine düzenli hava girişini sağlar. Silindir içerisine alınan hava yakılarak görevini tamamlar. Motor silindirleri içerisinde yanan hava daha sonra zehirli gaz biçimine dönüşür. Bu gaza yanma artığı da denir. Emme manifoldu motorun üst kısmında bulunur. Çoğu araçta kaputun kaldırılması ile motorun üst bölgesi olan emme manifoldu ile karşılaşılır. Emme manifoldunun iç yapısı düz döküm boru şeklindedir. Hava akışının düzenini bozmamak için pürüzsüz bir yapıda olan emme manifoldu havanın dirençle karşılaşmayacağı şekilde dizayn edilmiştir.

Emme Manifoltu Nedir
Emme Manifoltu

Emme manifoldu yakıtın kalitesine aracın kullanımına göre bazı arızaları bulunmaktadır. Bu arızaların en büyük görülen tarafı aracın çekişten düşmesidir. Emme manifoldunda meydana gelen arızada motorun içerisine düzenli hava akışı sağlanamaz. Motor ihtiyacı olan havayı alamadığından yeteri kadar güç üretemez. Böylece gaza ne kadar basılırsa basılsın araç hızlanmaz. Emme manifoldu arızasını motoru açmadan dinleyerek anlayabiliriz. Motor içerisinden uğultu şeklinde sesler geliyorsa ya da ıslık şeklinde sesler duyulduğunda emme manifoldu arızasından şüphelenilmelidir. Aynı şekilde araç kapatıldığında sistem geç kapanıyorsa bu da emme manifoldu arızasında işaret etmektedir.

Emme manifoldunda meydana gelen arızalar vakit geçirmeden tamir ettirilmelidir. Motor istenilen düzeyde hava alamayacağından fazla güce ihtiyaç halinde aşırı zorlanmalara maruz kalacaktır. Buda ilerde motor aksamında başka arızaları tetikleyebilir. Emme manifoldu arızasını oto sanayilerde motor ustaları tarafından tamir yaptırabilirsiniz. Aracın marka ve modeline göre farklılık gösteren emme manifoldu arızasını ortalama 500 ile 1500 TL aralığında fiyatlara tamir ettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!