Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Emisyon Düzenlemesi Tarihinde Değişiklik

Tüm dünyada kararlılıkla sürdürülen çevre ve hava kirliliğini önleme çalışmalarına ülkemizde katkı vermektedir. Gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakarak için çalışan yetkililer araçların havaya saldığı zehirli egzoz gazını nasıl azaltabilecekleri üzerinde çalışmaktadır. Son yapılan düzenleme ile birlikte egzoz emisyon değerlerinde değişikliğe gidildi. İzin verilen değer düşürülerek araçların daha bakımlı hale getirilmesi böylece havaya salınan egzoz gazının daha az zehirli bir şekilde dışarı salınması sağlanacak.

Yapılan düzenlemeyle birlikte otomobil ve hafif ticari araçların emisyon seviyeleri düzenlendi. 1 Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe girmesi planlanan tasarı, resmi gazetede yayınlanan bir karar ile ileri bir tarihe alındı. Yeni karar ile sürücülerin bu tasarıya uyum sağlaması ve araçlarını hazır hale getirmeleri için 1 aylık e bir süre tanındı. 1 Ekim 2019 tarihide yeni emisyon değerlerine geçilecek. Seviyelerde otomobillerde 6b’den 6d-TEMP’e hafif ticari araçlarda ise 6b’den 6c’ye geçiş yapıldı.

Otomotiv üreticileri derneğinin yaptığı başvurular gereğince 1 Eylül olan düzenleme tarihi 1 Ekim 2019 tarihine ertelendi. Verilen bu 1 aylık geçiş süresince sürücüler ve üreticiler araçlarını yeni egzoz emisyon standartlarına uygun hale getirmekte zorunlu olacak. 

Ülkemiz bir süre önce çevre ve hava kirliliğini azaltmak için Avrupa Birliği Yasaları gereği Euro standartlarına geçiş yapmıştı. En son teknoloji Euro 6 standartlarında dizel ve benzinli araçların üretilmesi için çeşitli çalışmalar yapmış yollarda dolaşan araçların havayı daha az kirletmesini hedeflemişti. Egzoz emisyon standartlarında bir üst seviyeye daha çıkararak çevreye daha az zehirli gaz salan araçların ülkemiz yollarında dolaşması için çalışmalarını sürdürmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!