Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Emisyon Nedir?

Emisyon, bir aracın havaya saldığı zararlı gazı tanımlamak için kullanılan terimdir. Araçlar belirli zaman aralıklarında emisyon testi yaptırmak zorundadırlar. Emisyon testi araçların trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığını belirleyen bir ölçüttür. Yapılan muayene sonunda araçlara çıkan emisyon testinin sonucuna göre trafiğe uygun olduğunu belirtmek için egzoz gazı emisyon ruhsatı ve egzoz  gazı emisyon pulu verilmektedir.

Trafikte yer alan her aracın egzoz gazı muayenesini yaptırması zorunludur.1980 yılı öncesi tescillenen dizel  motora sahip araçlar,motosiklet ve mopedler,tarım ve orman traktörleri ve hidrojen yakıtlı araçlar egzoz emisyon muayenesine tabi değildirler.Diğer sınıflarda kalan tüm araçların bu testi yaptırmaları zorunludur.

Egzoz muayenesinin süreci aracın türüne göre değişiklik göstermektedir.Binek ve resmi araçlarda 3. yılın sonunda muayene yapılıp sonrasında 2 yılda bir bu muayene tekrarlanarak emisyon testi yapılmaktadır.Ticari araçlarda ise 1. yılın bitimine muayene yapılıp sonrasında da her yıl düzenli olarak egzoz gazı kontrol edilmektedir.Bu muayene sonucu egzoz emisyon ruhsatına eklenmektedir.Yapılan muayenenin geçerlilik süresi ruhsatta belirtilip bir sonraki muayene tarihine kadar bu test geçerli olmaktadır.

Egzoz gazı muayenesi yetkili acenteler ve Tüvtürk muayene istasyonlarında yapılmakatadır.Emisyon pulu olmayan araçlar denetime yakalandıklarında 1932 TL’ ye varan para cezalarıyla karşılaşabilmektedirler.

Egzoz gazı emisyon testi yaptıracak olan aracın;

Tescil ve trafik belgesi

Motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı

Araç sahibinin nüfus cüzdanı

Ehliyet

belgelerini toplayıp egzoz gazı emisyon testini yaptıracağı yere götürmesi gerekmektedir.Ölçüm sonucunda zararlı gaz salınım oranı kurallarda belirtilen miktardan fazla çıkan araçlar testten geçemez.Geçmesi için gerekli şartları yerine getirdikten sonra tekrar muayene istasyonuna gelerek yeniden teste tabi tutulurlar.Bu şekilde iki kez ücretsiz ölçüm yapma hakkı verilen araçlar testi geçememeleri halinde tekrar emisyon muayene ücretini yatırarak yeniden test yaptırabilirler.Egzoz emisyon muayenesi için 65 TL ücret ödemeniz gerekmektedir.

Egzoz gazı muayenesinden önce;

Egzoz sitemi üzerindeki delik, çatlak, pas oluşumları kontrol edilmeli eğer varsa bu kusurlar onarılmalıdır.

Motor yağı,hava filtresi ve mazot filtresi eski olan araçların emisyon değerleri yüksek çıkmaktadır.Bundan dolayı muayeden önce bu filtrelerin değiştirilmesi testten geçmenize yarar sağlayacaktır.

Katalitik konvertöre sahip araçlarda parçanın sağlam durumda olması gerekmektedir.Katalitik konvertörü bozuk olan araçların emisyon değerleri yüksek çıkacağından muayeneden geçemezler.

Aracın periyodik bakımlarının yaptırılması gerekmektedir.Periyodik muayene emisyon testinden geçmenize pozitif yönde yardımcı olmaktadır.

Emisyon Nedir?” için 3 yorum

  • 19/03/2019 tarihinde, saat 08:39
    Permalink

    Emisyon, bir aracın egzoz çıkışından dışarıya atılan gazdır. Motorda yanan hava yakıt karışımı dışarıya egzozdan atılır. Şehir içinde araçların dur kalk yapmasından dolayı egzoz gazları daha çok salınım yapar. Zararlı gaz açığa çıkar. NOx, HC gazları bunlara örnektir.

    Yanıtla
  • Geri bildirim: 2019 Araç Muayenesi Rehberi | Ehliyet Ruhsat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!