Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Elektrikli Araçlar

21. yüzyılın en önde gelen gündem konularından birisi de doğal yaşam alanlarının korunması ve genişletilmesidir. Bunun en önemli ayağı da doğaya atılan atıkların en aza indirilmesi ve atılan atıkların geri dönüşüm yöntemi ile  tekrar kullanıma sokulması ile bu durumun ortadan kaldırılmasıdır.

Doğal Enerji Kaynakları - Elektrik
Doğal Enerji Kaynakları – Elektrik

Doğaya salınan atıkların en önde gelenlerinden birisi de hepimizin yakından aşina olduğu fabrika ve fosil yakıtlarla çalışan araçların baca ve egzoz atıklarıdır. Fosil yakıtlar yaklaşık olarak 200 yıldır hayatımızda var olan ve henüz alternatifini bulup yerine tam olarak koyamadığımız doğal enerji kaynakladır. Şuan için fosil yakıtlardan elde edilen enerjinin muadili olarak elektrik enerjisinin üretim yöntemine göre elde edilmesiyle bir çok yol denenmekte ve bunlara dayalı olarak barajlar inşa edilmekte, özellikle de güneş enerjisinden faydalanılmaktadır.

Elektrikli Araba Nedir?

Elektrikli Araba Nedir
Elektrikli Araba Örneği

Elektrikli araba çevresel zarara hem bir çözüm hem de tasarruf açısından bir dönüm noktası haline gelmiştir. Kısaca tanımlamak gerekirse elektrik enerjisini rotor denilen parça sayesinde mekanik enerjiye çeviren arabalara elektrikli araba denir.

Elektrikli arabaların 2 türü bulunmaktadır. Birincisi batarya ya ile çalışan elektrik motoru vasıtasıyla elektrik üreten cinsleri, ikincisi ise uzak doğulu araba üreticilerinin geliştirdiği hidrojen yakıt pili teknolojisi ile çalışan elektrikli araçlardır. Hidrojen yakıt piliyle çalışan aracların içerisinde yer alan deponun hidrojenle doldurulması ve hidrojenin tepkimeyle aracı hareket ettirmesi prensibiyle çalışıyor

Yüksek tasarruf ve çevreye verilen minimum zarar ile tercih sebepleri arasındadır. Birçok araba parçasının da ortadan kaldırıldığı bu sistemde ağırlık olarak ta bir azalmaya varılmıştır. Elektrikli araba dolum noktalarında yaklaşık 30 ile 60 dk da şarj edelebilen bu araçlar 100-600 km kadar yol alıp tekrar şarj olma ihtiyacına varmaktadır. 100-600 km gerçekten de bu denli tasarruf ve konfor veren araçlar için çok çok ekonomik bir yoldur.

Elektrikli Arabalar
Elektrikli Arabalar

Son zamanlarda hayatımıza giren bir çok elektrikli araçlar bulunmakta ve ilerleyen zamanlarda da her alanda otonom olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle insanlık tarihi boyunca ihtiyaç duyulan enerji miktarı her geçen anda dahi artmaktadır. Kimi uzmanlara göre bu ihtiyaç aritmetik olarak artarken artık geometrik bir büyüme ivmesi yakalamış ve bu nedenle de enerji üretim alanında artık çok daha farklı yolların bulunması gerekmektedir. Özelikle de bulunan enerji üretim yöntemlerinden mümkün mertebe doğaya salınan atıkların en az olması istenmektedir. En az atık salınımı için de doğa dostu yöntemler aranmakta ve bunların da en başta geleni güneş ve rüzgar enerjisinin başı çektiği alternatif enerji kaynaklarıdır.

Elektrikli araçlar günümüzde yaygın olarak genelde binek araçlar olarak kullanımdadır. Bunların en önemli iki türü elektrikli otomobiller ve elektrikli motosikletler yani mobiletlerdir. Son zamanların popüler elektrikli aracı ise Elon Musk’un bir girişimi olan Tesla Motors olmaktadır. Tesla Motors ile otonom elektrikli araçlar hayatımıza yüksek bir ivme ile giriş yapmış , yediden yetmişe hemen herkesin bilip öğrendiği bir konu olmuştur.

Elon Musk’un bu alanda bu denli popüler olmasının en önemli sebebi ise Tesla Motors araçlarında kullandığı otonom sistem yani sürücüye ihtiyaç duymadan kullanılabilir olması ve araçlarda kullanılan elektrik depolama yani batarya sistemidir.

Diğer elektrikli araçlardan örnek verecek olursak;

Elektrikli Araba BMW-İ3
Elektrikli Araba BMW-İ3

BMW i3, tamamen elektrik aksamından meydana gelen BMW i3 aracı tam kapasite bataryası ile 190 km kadar mesafe alabilmektedir ve sıfırdan 100 km/saat hıza 7,2 saniyede ulaşmaktadır. Şuan satış  fiyatı 192 bin TL’dir.

Elektrikli Araba BMW-İ8
Elektrikli Araba BMW-İ8

BMW i8, hibrit motor sistemi ile dizayn edilmiş spor araç kategorisindedir. BMW i8 aracımız tam kapasite bataryası ile 440 km kadar mesafe alabilmektedir bu skor elektrikli araçlar için çok iyi bir performastır. Bu durum bir miktar da hibrit motorun katkısı ile sağlandığını da es geçmemek lazım. BMW i8 sıfırdan 100 km/saat hızına 4,4 saniyede ulaşmaktadır.

Elektrikli Araba BMW-X5
Elektrikli Araba BMW-X5

BMW X5 xDrive40e, yine bir hibrit motor sistemine sahip olan BMW X5 xDrive40e aracı tam kapasite bataryası ile 800 km kadar mesafe alabilmektedir. Bu skor da yine hibrit motorun gücü ve katkısı ilesağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!