Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Elektrik Araçlar Ve Şarj İstasyonları

Fosil yakıtların tükenmeye başlaması bilim adamlarını çeşitli enerji kaynaklarına yönlendirmiştir. Dünya üzerinde 7 miyar insan ve yaklaşık 20 milyar araç var olduğunu düşünürsek fosil yakıtın olmamasının dünyaya yapacağı etkiyi tahmin etmek hiçte kolay olmuyor. Bu duruma bir alternatif üretmekte için araçların benzin veya dizel yakıtla değil alternatif yakıtlarla ilerlemesi sağlanılmaya çalışılmaktadır. Alternatif yakıt olarak hidrojen ve elektrik kaynakları denenmiştir. Hidrojenin depolama sorunları nedeni ile yaygınlaşması kısıtlansa da elektrik depolanması ve iletimi nispeten bir güç kaynağı olarak yaygınlaştı dünyada ve ülkemizde elektrik araç kullanımı artmıştır. Ülkemizde yaklaşık 1000 adet elektrikli araç yollarımızda dolanmaktadır. Bu araçların elektrik ihtiyaçlarını ise elektrik şarj istasyonları tarafından karşılanmaktadır.

Elektrikli Araçlar Ve Şarj İstasyonları
Elektrikli Araçlar Ve Şarj İstasyonları

Elektrikli araç sayısının giderek artması şarj istasyonlarına olan ihtiyacın da artmasını sağlamaktadır. Fosil yakıtlara göre oldukça verimli ve temiz olan enerji kaynağı ile hem çevre hem de cepler rahatlamaktadır. Artan şarj istasyonu ihtiyacını karşılamak için yerli ve yabancı bir çok firma çalışmalar yürütmektedir. Sadece otomobil değil yeni çıkan elektrikli otobüslerle ülkemizdeki fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmak çalışmaları sürdürülmektedir. Otobüslerin de elektrikli olması ile günde uzun mesafeler yapan toplu taşıma araçlarının enerji ihtiyacını karşılamaya yönelik daha büyük kapasiteli ve daha hızlı şarj eden istasyonlar gerekli olacaktır.

Elektrikli araçların şarj ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik kurulan istasyonlar; avm, benzin istasyonları, yol kenarları, büyük katlı otoparklar gibi yoğunluğun fazla olduğu noktalara yerleştirilerek araçların ihtiyacı olduğu anda şarj hizmeti vermektedir. Yeni başlayan konut projelerinde de elektrikli araçlar için şarj istasyonu bulunması elektrikli araç sahiplerinin hem daha kola bir şekilde şarja kavuşmasına hem de konutların daha fazla alıcı çekmesini sağlamaktadır. Şarj istasyonu çalışmalarını sürdüre şirketler çeşitli özelliklerde istasyonlar ile kullanıcılara hizmet vermektedir. Bazı şarj istasyonları hızlı bir şekilde bataryanızı doldurmanızı sağlasa da bazıları aksamdan aracını bırakıp sabah kadar bataryanızı doldurmaktadır.

Elektrikli Araçlar Ve Şarj İstasyonları
Elektrikli Araçlar Ve Şarj İstasyonları

Elektrikli araç sahiplerinin yolda iken azalan batarya uyarısını aldıktan sonra şarjın bitip yolda kalmalarını engelleyen şarj istasyonu haritası bulunmaktadır. Harita üzerinde şarj istasyonlarının yerleri işaretlenmiş olup navigasyona yazınca sizi direk istasyona ulaştırmaktadır. Bu sayede bataryam bitti ve yolda kaldım derdi son bulmaktadır. Ülke genelinde çok sayıda şarj istasyonu bulunmaktadır. Ülkemizdeki şarj istasyonlarının yerlerini    adresinden öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!