Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

El Yapımı Arabalar

İnsanlar ilk çağlarda at, eşek ve deve gibi hayvanlar ile taşımacılık yapıyordu.Bu hayvanlara bağlanan tekerlekler ve kasa ile işler yürüyor zorlu ulaşım şartlarına geldiklerinde hayvanlar pes ediyor ilerlemiyordu.Bazı hayvanlar ise yol şartlarından dolayı yolculuk esnasında hayatını kaybediyor ve sahibine büyük zorluklar çıkarıyordu.Benzinli motorun bulunuşuyla birlikte hayvanların yerini alan motorlar hem hayvanların hem de sahiplerinin işlerini kolaylaştırdı.Her şartta yol alabiliyorlar hem daha hızlı hem de daha fazla yük taşıyabiliyorlardı.Yıllar ilerledikçe araçların üretimi artırıldı ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte önceleri el ustalığıyla yapılan arabalar şimdilerde robotlar aracılığı ile yapılmaya başlandı.Böylece hem daha kaliteli işçilik olmaya başlandı hem de daha hızlı üretim sağlandı.Maliyetler azaldı ve üretim yüksek seviyelere çıkmaya başladı.

Günümüzde sınırlı sayıda otomobil üreticisi halen el emeği ile araba yapmaya devam ediyorlar.Bunlardan bazıları sadece el emeği ile araç yapıyor bazıları ise hem  seri üretim araç yapımına devam ediyor hem de el işi araç yapımını sürdürmektedir.El yapımı araçların sevenleri bu araçları ustalıkla yapıldığı, bazı ufak tefek hataları ile kullanıcıya sunulduğu için sevmektedir.Arabanın her bir parçası büyük ustalık gerektiren işler ile yapılıp montajlanıyor tüm araç hiçbir makine kullanılmadan sadece insan gücüyle  yapılıyor.El yapımı araçların en büyük dezavantajı üretim süreleridir.Seri üretim araçların çoğu ortalama 1 saatte banttan çıkarak kullanıcıya sunulabilirken el yapımı araçların yapımı aylar hatta yıllar alabilmektedir.Fakat bu araçlara sahip olmayı isteyenler bu süreyi  aracına kavuşacağı günü merakla beklemektedir.Günümüzde çok az sayıda araç üreticisi el yapımı araba üretimi gerçekleştirmektedir.Bu araçlar yüksek seviye işçilik ve malzeme gerektirdiğinden çok yüksek fiyatlara satılmaktadır.Şimdi bu araçlardan en çok bilinen ve satılan modelleri inceleyelim.

MCLAREN F1

El Yapımı Arabalar - MCLAREN F1
MCLAREN F1

Doksanlı yıllarda sadece 100 adet üretilen ve halen kullanılan bu modelde V12 motoru ve üstün fren performansıyla günümüzde 900,000 $ satış fiyatıyla alıcı bulmaktadır.

ZENVO ST1

El Yapımı Arabalar - ZENVO ST1
ZENVO ST1

Diğer otomobiller gibi yüksek silindir sayısına sahip olanlara karşı olarak üretilen ve düşük silindir sayısıyla yüksek hızlara çıkabilen bu modelden yılda 15 adet üretilmektedir.Bu modele sahip olabilmek için önceden sıraya girip sıranın gelmesini beklemelisiniz.1,5 milyon dolar satış fiyatıyla alcılarını bulmaktadır.

MAYBACH LANDAULET

El Yapımı Arabalar - MAYBACH LANDAULET
MAYBACH LANDAULET

V12 motoru ve üstü açılabilme özelliğiyle birlikte kusursuza yakın işçiliğin birleşimi bu araç yılda 100 adet üretim ile sınırlandırılmış ve hem lüks hem de performansı bir arda isteyen sürücüler için tasarlanmıştır.Fiyatına gelecek olursak 1,4 milyon dolar.

LAMBORGHİNİ REVENTON

El Yapımı Arabalar - LAMBORGHİNİ REVENTON
LAMBORGHİNİ REVENTON

Dünya üzerinde 2 adet bulunan bu otomobilin üretim miktarı bilinmemektedir.Özel isteğe göre üretilen ve hız için yapılmış bu aracın fiyatı 1.6 milyon dolar.

ASTON MARTİN ONE-77

El Yapımı Arabalar - ASTON MARTİN ONE-77
ASTON MARTİN ONE-77

Bu araçtan isminden de anlaşılacağı üzere 77 adet üretilmiştir.Karbon görünüme sahip gövdesi sayesinde hafifliğini ve sağlamlığını ön plana çıkaran bu araç dünyanın en büyük ses sistemlerinden birine sahiptir.Bu aracın fiyatı ise 1.85 milyon dolar dır.

PAGANİ ZONDA CİNİQUE ROASTER

El Yapımı Arabalar - PAGANİ ZONDA CİNİQUE ROASTER
PAGANİ ZONDA CİNİQUE ROASTER

Bu araçtan yollarda sadece 5 adet görebilirsiniz.Keskin hatlara sahip olan aracın fiyatı 1.85 milyon dolar.

BUGATTİ VEYRON SUPER SPORTS

El Yapımı Arabalar - BUGATTİ VEYRON SUPER SPORTS
BUGATTİ VEYRON SUPER SPORTS

Haftada 2 adet yılda 20 tane üretilen bu araç 429 km hıza çıkabilmektedir.16 silindirli bir motora sahip ve fiyatı 2.4 milyon dolar.

LAMBORGHİNİ VENENO

El Yapımı Arabalar - LAMBORGHİNİ VENENO
LAMBORGHİNİ VENENO

Sadece 9 tane olan bu araç tamamen karbondan üretilmiştir.2.8 saniyede 96 km hız çıkan araca 3.9 milyon dolar vererek sahip olabilirsiniz.

FERRARİ ENZO

El Yapımı Arabalar - FERRARİ ENZO
FERRARİ ENZO

Sadece 400 adet üretilip üretimi durdurulan bu araca sahip olabilmek için acık artırmada 700,000 $ dan yukarı bir fiyat vermeniz gerekmektedir.

PAGANİ ZONDA C12 F

El Yapımı Arabalar - PAGANİ ZONDA C12 F
PAGANİ ZONDA C12 F

Son hızı 312 km olan bu araç karbon ve titanyum karşımı parçalar ile üretilerek hem dayanıklılık hem de performansı artırılmıştır.Satış fiyatı ise 650,000$ dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!