Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Eksantrik (Kam) Mili Nedir?

Otomobiller birçok çeşitli parçadan oluşmuştur. Bu parçaların otomobil üzerinde birçok görevi bulunmaktadır. Motor hareketi sağlarken, tekerlekler motorun ürettiği güç ile aracın ilerlemesini, direksiyon var olan gücün yönlendirilmesini sağlar. Daha pek çok parça otomobilin hareketini sağlayan özelliklerle doludur. Bu otomobil parçalarının içerisinde de pek çok parça bulunmaktadır. Güç üretimi sırasında motor içerisinde ki bir çok parça farklı görevler üstlenerek aracın ilerlemesi sağlanır.

Eksantrik (Kam) Mili Nedir
Eksantrik (Kam) Mili

Motorun güç üretimi sırasında depodan olan yakıt motor içerisine alınır. Yakıt motor silindiri içerisine emme subapından alınır. Silindir içerisinde yakıt hava karışımı yakılarak güç elde edilir. Daha sonra silindir yanan yakıtın artık kısmı silinidir içerisinden çıkarılır. Silindir içerisindeki artık yakıt ürününü yani egzoz gazını egzoz supabı motor içerisinden çıkartarak egzoz sisteminden dışarı atar. Supapların açılıp kapanmasını kam mili adı verilen bir sistem sağlar. Kam milinin diğer ismi eksantrik milidir. Eksantrik mili  hareketini krank adı verilen ana motor milinden almaktadır. 4 zamanlı motorlarda krank mili 2 tur attığında kam mili bir tur atar. Yani kam milinin dönüş sayısı 4 zamanlı motorlar için krank milinin tur sayısının yarısıdır. Bunun tam tersi olarak 2 zamanları motorlarda ise krank mili ile kam mili aynı oranda tur atar. Yani krank mili 1 tur attığında kam mili de 1 tur atar. Motorun düzgün bir şekilde çalışması için ince ayarlar ile tasarlanan bu mil motorun devir sayısına bağlı olarak çalışır.

Kam milleri otomobillerin hareketi için hayati öneme sahiptir. Motorun ihtiyacı olan gücü üretebilmesi için yakıtın motor içerisine alınmasını sağlayan supapların hareketi kam mili vasıtası ile sağlanır. Bunun için kam milleri çok yüksek kaliteli döküm ile karbonlu çeliklerden imal edilirler. Yada pres yöntemi ile dövülerek  üretilen kam milleri motor üzerinde stabilliği sağlamak için tek parça olarak imal edilirler.

Krank mili triger kayışı adı verilen bir kayış ile kam miline hareket verir. Kam mili ise karbüratöre bağlıdır. Karbüratör aldığı hareket ile supapları açarak motorun yakıt almasını yada yanan atık yakıtın çıkardığı gazın dışarıya atılmasını sağlar.

Eksantrik (Kam) Mili Nedir
Eksantrik (Kam) Mili

Kam milinin supapları açıp kapatma görevinin yanında yağ pompasına ve distribütöre hareket verir. Üstlendiği birçok önemli görev nedeni ile kam mili zamanla aşınır. Kam üzerinde çeşitli bölgelerde oluşan aşınma nedeni ile motor çalışması sekteye uğrayabilir. Bu aşınma kam milinin uç kısımlarında oluşuyorsa supapların daha az açılmasına neden olmaktadır. Eğer aşınma kam mili üzerinde yanaklarda oluşursa supapların sesli çalışmasına neden olmaktadır. Yanaklarda oluşan aşınma aynı zamanda supapların erken açılıp kapanmasına neden olur. Buda motorun yeteri kadar yakıt alamamasına yada silindir içerisinde biriken gazın tümünün dışarı atılamamasına neden olur. Böyle durumlarda ilerleyen zamanlarda ciddi motor arızaları yaşanılabilir.

Kam mili arızalarında fazla vakit geçirmeden bir ustaya gösterilmesi gerekmektedir. Uzun süre sorunlu olan kam mili ile araç kullanılmaya devam edildikçe motorun yıpranma oranı artar. Bu durumlarda motorun tamiri söz konusu olmaz. Yeniden motor yapımı gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!