Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ehliyet Nedir?

Ehliyet Nedir?

ehliyet nedir
Ehliyet Örneği

Kısa tanımıyla sürücü belgesi anlamına gelen ehliyet, araç sürücülerinin donanım, ilkyardım, trafikteki kural ve yasaklar ile gereken tüm derslerden başarıyla geçip, tüm sağlık kontrollerinden geçmiş trafiğe çıkabilecek pozisyona gelip yetişmiş , yetiştirilmiş manasını tescilleyen bir başarı ve araç kullanabilmesine izin veren bir belgedir.

Ehliyet, sürücüler için sınıf ve çeşit bakımından her bir araç için tek veya aldığı sınıfa göre sürücü tercihine göre almak istediği kadar tek bir belge altında toplanabilir. Örnek vermek gerekirse ehliyet hangi karayolu aracı için alınmak istenirse belgenizde onun adı yazacaktır. A sınıfı (Motorsiklet Ehliyeti) ehliyet almak isterseniz  bu ehliyet ile araba kullanamazsınız. Hem A sınıfı (Motorsiklet Ehliyeti) hem B sınıfı (Araba ve Kamyonet Ehliyeti)ehliyeti almak isteyip kurs ve sınavlardan başarıyla geçen sürücülerin hem A hem de B sınıfı ehliyetleri tek bir ehliyet altında toplanarak ehliyetlerinde A ve B yazar.

Resimde de görüldüğü üzere şahısın hangi  ve kaç sınıfta ehliyet aldığı açıkça görülmektedir. Ehliyet üzerinde ki yazan bu harf ve rakamlar ehliyetin hangi sınıfta yer aldığını gösterdiği gibi bu sınıflar diğer sınıfları da kapsayabilir.

Ehliyet Çeşitleri Ve Sınıfları

ehliyet çeşitleri nelerdir
Ehliyet Çeşitleri

Ehliyet alabilmek ve alınan tek sınıf ehliyetle diğer araçları sürmek mümkün olmadığı gibi her sınıf için ayrı bir prosedür, şart ve belli sınırlar mevcuttur. Bu prosedür şart ve sınırlar için istenenler aşağıdaki tabloda açık olarak görülmektedir.

Aklınızda Bulunsun
Aklınızda Bulunsun

Not: Yukarıdaki tabloda bazi bilinmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

kW: Motor gücü (Beygir gücü), genellikle otomobil ve elektrik motorlarının güçlerinin belirlenmesi için kullanılan güç birimidir.

Cm³: Aracın motor hacmi.

Km/h: Süratin birimidir.
Otomobil ve diğer araçlarda sürat ölçümünde genellikle km/h ölçüsü kullanılır.


km: Kilometrenin kısaltması


h: Saatin İngilizcesi olan hour kelimesinin baş harfidir.

KM/H(Sürat) Nasıl Ölçülür?

Sürat ölçümünde alınan yol (km), geçen zamana (h) bölünmesi ile bulunur.

Sürat= Yol/Zaman

Örnek: 2 saatte (h), 150 km yol alan aracın sürati nedir?

Sürat= Yol/Zaman formülünden 

Sürat = 150 km/ 2h = 75 km/h bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!