Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Egzoz Manifoltu Nedir?

Araçlarla insanlar benzer özellikler taşımaktadır. Canlılardaki enerji üretim sistemlerine benzer bir şekilde araçlarda da üretim ve boşaltım sistemleri bulunmaktadır. Araçlar hareket enerjisinin sağlanması için bir yakıta ihtiyaç duyar. İnsanlarda enerjisinin devamı için yiyecek içeceklerden tüketerek enerji üretir. Aynı şekilde araçlar yakıtı yaktıktan sonra egzoz sisteminden artık gazı dış havaya atar. İnsanlarda yedikleri yiyeceklerden enerji ürettikten sonra boşaltım sisteminden dışarı atar. Motor sisteminden üretilen enerji, egzoz sistemi ile dışarı atılarak bir enerji üretim döngüsü oluşturulmuştur.

Egzoz Manifoltu Nedir
Egzoz Manifoltu

Motor silindiri içerisinde yanan yakıt hava karışımının artık olan kısmının motor içerisinden atılması gerekir. Emme manifoldu ile silindir içerisine alınan yakıt egzoz manifoldu ile tekrar dışarı atılarak havaya karışır. Silindir içerisinde yakıt hava karışımı yandıktan sonra zehirli bir gaz ortaya çıkar. Bu gazın silindir içerisinden atılması gerekir. Motor içerisinde bir sonraki yanma olayının tekrar sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli basınç dengesi sağlanması için içerideki gazın atılması yerine yeni yakıt hava karışımının motor içerisine alınarak güç döngüsünün sürekliliğinin sağlanması gerekir.

Egzoz manifoldu motorun arka kısmında yer alır. Artık egzoz gazlarını silindir içerisinden çekerek motoru yeni yanma olayına hazırlar. Egzoz manifoldu motorun içerisinden başlayıp otomobilin en arka kısmına yani  egzoz borusunda kadar devam eder.

Egzoz Manifoltu Nedir
Egzoz Manifoltu

Egzoz manifoldu motora en yakın ve arızaya en meyilli parçadır. Egzoz manifoldunun arıza yaptığını araç içerisinde giderek artan motor seslerinden anlayabilirsiniz. Yüksek motor seslerinin araç içerisine gelmeye başlaması ile egzoz manifoldu değişimi zamanı gelmiş demektedir. Egzoz sistemi genel olarak metal malzemelerden imal edilmektedir. Buda zamanla aşınma yapmaktadır. Aynı şekilde alınacak herhangi bir darbede manifoldun şekli bozulabilir ve görevini yerine getiremez. Egzoz manifoldu arızasında motor içerisinde artık gaz birikimi başlar. Buda zamanla motora zarar vererek kullanım engel durum ortaya çıkarabilir. Aracınızı ilk çalıştırdığınızda motor soğuk ilen egzoz manifoldu arızası varsa araç titrer. Normalden fazla olan bu titreme durumu manifoldu arızasının göstergesidir. Egzoz manifolduna  meydana gelen arıza ile birlikte aracın yaktığı yakıt miktarı da artış gösterir.

Egzoz manifoldu arızasını oto sanayilerdeki motor ustaları yada egzoz tamircileri ile giderebilirsiniz. Egzoz manifoldu tamiri aracın marka ve modeline göre değişiklik gösterse de ortalama 100 ile 1000 TL aralığında bir miktara mal olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!