Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Ecu Nedir?

Otomobillerdeki tüm sistemler birbirine bağlı olarak çalışmaktadır. Motor sistemi çalışması için yakıt ve elektrik sistemine, fren sistemi ise hidrolik ve elektronik sistemlere bağlı olarak çalışmaktadır. Otomobil üzerinde birçok parça bulunmakta ve bu parçalar yönetici bir sisteme bağlıdır. Elektrik otomobil üzerindeki bir çok parçanın çalışması için gerekli bir enerjidir. Elektronik devrelerin çalışması ve motorun ateşleme yapması, navigasyon, aydınlatma gibi bir çok özelliğin çalışması elektronik sistemin çalışmasını bağlıdır. Otomobil üzerinde büyük öne sahip bu elektronik sisteminin kontrolü ECU adı verilen bir sisteme bağlıdır. Bu sistem ile aracın pek çok bölümünde yer alan sen sörlerden gelen veriler ECU sisteminde depolanır.

ECU, otomobillerin elektronik kontrol ünitesidir. Otomobil üzerinde bulunan sensörler vasıtası ile araç kontrol altında tutulmak istenmektedir. Sensörlerden gelen verilen ECU de depolanır ve ayrıştırılır. Daha sonra kontrol paneline yansıtan verilerle birlikte aracın tüm özellikleri sürücüye paylaşılmaktadır. ECU, otomobil üzerinde bulunan bir bilgisayardır. Boyut olarak bilgisayardan çok küçüktür. Hatta araç içinde bulunan radio dan bile daha küçük boyuttadır. Aracın beyni olarak görev yapar. Aracın tüm kontrollerinden ve parçalardan gelen verilerin analizinden sorumludur. Araç üzerinde bulunan tüm sistemlerin kontrolü ECU tarafından yapılmaktadır.

Ecu Nedir
Ecu

ECU, gelişen araç teknolojileri ile araç üzerinde gittikçe artan görevleri üstlenmektedir. Aracın yakıt sisteminden frenlere, iklimlendirme sisteminden motora kadar tüm bölümlerin kontrolünü ve idaresini sağlar. Araçların sahip olduğu modların uygulanması da ECU nun görevidir. Ekonomi, spor ve arazi gibi çeşitli modları olan araçların bu modlara göre süspansiyon ,motor ve yakıt durumlarını ayarlayarak sorunsuz bir sürüş sağlanması için çalışır.

Ecu Nedir
Ecu

ECU, dünya üzerinde pek çok firma tarafından üretilmektedir. Özellikle bilinenleri; Siemens, Bosh ve Lucas’tır.ECU, kendine has bir yazılıma sahiptir. Tamir gerektiren durumlarda bir bilgisayar ve kablo ile ECU ya bağlanır. Kendi yazılımı ile gerekli düzenlemeler yapılır. Daha sonra ECU  sistemini dış ortamlardan koruyan bir özel sıvı ile ECU korunur.  ECU sistemine işin ehli ve bu konuda uzman kişilerin bakması gerekmektedir. Aksi takdirde araçta geri dönülemez hataların oluşması kaçınılmazdır. ECU araç üzerinde bulunan en pahalı parçalardan biridir. Ortalama olarak 3000 ile 5000 TL aralığında satılmaktadır. Fiyatından daha çok yönettiği sistemler bakımından yaşanılabilecek herhangi bir arızada araçta geri dönülmeyecek hasarlara yol açabilir. Bu yüzden ECU sisteminin sağlığı araç ve sürücü için büyük önem arz eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!