Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

DSC Nedir? Nasıl Çalışır?

Araçlar hızlandıkça ve teknoloji ilerledikçe yaşam daha kolay ve zahmetsiz bir hale gelmektedir.  Eskiden her mekanizmanın mekanik olduğu dönemlerden şimdilerde teknolojik gelişmelerle birlikle dijital çağı yaşıyoruz. Eskiden araçlarda tüm kontroller sürücüye bırakılıyor araç sadece ilerlemeyi sağlıyor diğer tüm görevler sürücü tarafından yapılmaktaydı. Sürücü bir insan olduğundan her yere aynı anda yetişemiyor bazı istemsiz olanlar gerçekleşiyordu. Virajlara devrilme riskinden dolayı çok az bir süratle giriliyor aynı yolda daha fazla yakıt harcanıyor veya araçlar yüksek motor güçleri olsa dahi düşük süratlere kullanılabiliyordu. Geliştirilen bazı teknolojiler ile araçların bazı sistemleri otomatikleştirilmiş ve bir beyin tarafından  kontrol edilmektedir. Sürücü bu sayede daha az dikkatini dağıtarak yola odaklanmaktadır. Araçların hızları arttıkça sürücüler araçlarını daha fazla zorlamaya başlamışlardır. Düz yollarda hız sınırları zorlanıyor virajlarda bile eskiden olduğu gibi hız kesme olayı azalmıştır. Araçların virajlardan dengeli bir şekilde yol almalarını sağlamak için bazı sistemler geliştirilmiştir. DSC yani dinamik denge kontrolü, aracın virajlarda dengeli ve güvenli bir şekilde yol alabilmesi için geliştirilen sistemlerden biridir.

Dinamik Denge Kontrolü Nedir
Dinamik Denge Kontrolü

DSC elverişsiz sürüş koşullarında ve virajlarda aracı kontrolünü bir beyin vasıtası ile sağlamaktadır. ABS sistemiyle birlikte çalışan bu sistem aracın tekerlerine iletilen gücünü, direksiyon açısını, fren sistemini ve motor gücünü kontrol edip gerekli müdahaleleri yaparak aracın dengeli ve güvenli bir şekilde yol almasını sağlamaktadır.

DSC sistemi aracın sürüş sırasında güvenliği mümkün ola en yüksek düzeyde tutmaktadır. Yolda ilerlerken veya kalkış anında tekerleri kontrol ederek yol tutuşunu maksimuma çıkarmaktadır. Çok keskin bir şekilde var olan dönüşleri algılayarak aracın bu yerlerde güvenli bir sürüş yapmasını sağlamaktadır. Araç üzerinde var olan sensörler vasıtası ile tekerleklerin durumu kontrol edilir. Viraj dönerken daha fazla yük binene tekerleklerin güvenli bir şekilde dönmesini sağlar. Bunu yaparken arka tarafta birçok sistemle haberleşmektedir. Özellikle ABS sistemi ile birlikle yol tutuşu için büyük etki yapmaktadır.

Dsc Nedir Ne İşe Yarar
DSC Ne İşe Yarar

Otomobil firmaları DSC sistemine farklı farklı isimler vermişlerdir. Fakat sistemin çalışma yapısı aynıdır. Daimler bünyesinde bulunan araçlar özellikle Mercedes marka otomobiller bu sisteme ESP ismini verirken,  Alman ve Japon otomobil üreticileri bu sisteme DSC ismini vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!