Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Donanım Paketi Nedir?

Sıfır araç almak her insanın hayalidir. Gece gündüz çalışır birikim yapar hayalindeki aracın sıfırını almak için çalışırız. Daha önceden kimin kullandığını bilmediği, ne şekilde kullanıldığını, herhangi bir sorununu ve sıkıntısını bilemediği sadece satıcının ve ekspertiz firmalarının dediğine inanmak zorunda kaldığı ikinci el araç almak ve ilerde hangi sorunları yaşayacağı düşüncesinde olmak istemeyenler için sıfır araç almak ulaşmak istediği bir hayaldir.

Donanım Paketleri
Donanım Paketleri

Sıfır kilometre araçlar genellikle otomobil firmalarının bayilerinde alıcı beklemektedir. Reklam mecralarında karşımıza çıkan fırsatlar bizi sıfır araç alıp bir arabanın ilk sahibi olmaya ve sorunsuz sıkıntısız bir şekilde bir süre o araca binmeyi istemeyi sağlar. Fakat çoğu araç alıcısı sıfır kilometre araç alırken ihtiyacına uygun bir araç seçemiyor. Bayideki satıcılar tarafından önerilen araçlara yada aklında bir araç modeli varsa onu alıyor. Aslında yeni bir araç almadan önce araştırılması gereken o araç sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu? sizin beklentilerinize cevap veriyor mu? Sıfır kilometre araç alırken fiyatları aracın sahip olduğu donanım paketi belirlemektedir. Donanım paketi, araçların sahip olduğu özellikler topluluğudur. Sıfır araçlar, boş dediğimiz yani bulundurulması zorunlu olan özellikleri ile çıkış fiyatına satılmaktadır. Üzerine eklenen bazı özellikler ile bu fiyat yukarılara doğru çıkmaktadır. Araç üreticileri donanım paketlerini kendi markalarına göre farklı isimlerle belirlemişlerdir.  Donanım paketleri genellikle; boş , orta veya full olarak 3 grupta incelenebilir.

Donanım Paketi
Donanım Paketi

Boş Araç: Halk arasında boş olarak adlandırılan bu donanım paketinde araç üzerinde sadece bulundurulması gereken zorunlu özellikler vardır. Abs, klima vb. Reklamlarda gördüğümüz ”şu fiyattan başlayan fırsatlar” denilen pakettir. Bulunduğu araç sınıfına göre farklılık gösterse de genellikle hiç konfor paketi bulunmayan donanımlara alıcı beklemektedir. Örneğin koltuk ısıtma- soğutma gibi lüks konfor özellikleri bu pakette yer almaz.

Orta dolulukta araç: Bu donanım paketinde araçlar,boş pakete göre bazı ek özelliklere sahiptir. Markadan markaya farklık gösterse de orta dolulukta araçlar ülkemizde en fazla satılan donanım paketidir. Genellikle aileler için tarafından alıcısı olunan bu pakette bulundurulması zorunlu özelliklerin yanında bazı ek özellikler sunulmaktadır. Cam tavan veya led farlar çoğu markaya göre orta sınıfta yer alan otomobillerinde bulunmaktadır.

Full araç: Bayideki en pahalı araç gruplarıdır. Araçta düşünülen tüm özellikler bulunmaktadır. Direksiyon takipli fardan koltuk ısıtma-soğutma, hatta direksiyon ısıtmaya kadar birçok lüks özellik bu sınıfta verilmektedir. Görgüsüz paket olarak adlandırılan bu donanım paketinde markanın kullandığı tüm özellikler o araçta yer almaktadır.

Sıfır araç alımında herkes en iyisi olsun bir kere alıyoruz uzun süre bineceğiz der. Fakat burada yapılan en büyük yanlış ihtiyaçlara göre paket seçilmemesinden kaynaklanan kullanmayacağınız bir özelliğe boştan yere birçok para verebilirsiniz. Bayilerden fiyat alırken kendi donanım paketinizi oluşturmanız hem daha ekonomik hem de daha fonksiyonel olmaktadır. Olmasını istediğiniz yada sürekli kullanacağınız özelliklerin aracınızda yer alması verilen paranın karşılığının en iyi şekilde alınmasını sağlamaktadır. Buna dikkat ederek yeni bir araç almanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!