Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Distronic Nedir?

Teknoloji ile birlikte insan yaşamı da değişime uğramaktadır. Araçların içindeki gelişmeler sürücü ve yolcu güvenliğini en üst düzeyde tutmak için çalışmaktadır. İlk başlarda araçlar sadece direksiyon, motor ve tekerlekten ibaretken şimdilerde sahip olduğu teknolojilerle birlikte hem ulaşımı daha hızlı hem de daha güvenli bir şekilde sağlamamıza fayda sağlıyor.

Uzun seyahatlerde daha konforlu ve güvenli bir şekilde yol almak için  çeşitli teknolojiler geliştirilmiştir. Bu makalemizde bu teknolojilerden ”Distronic” yani ”adaptif cruise kontrol sistemi”ni inceleyeceğiz. Uzun yolculuklarda sürücüler devamlı yola konsantre olmak zorunda kaldıklarından dolayı çok fazla yorulmaktadır. Sürekli direksiyon ve gaz kontrollerini sağlamak belirli bir süreden sonra sürücülerde yorgunlukla beraber dikkatsizliği ve buda kazaları meydana getirmektedir. Distronic teknolojisini aracın hızını ve direksiyon hakimiyetini kontrol ederek araca yön verir. Bu yönüyle sürücülere uzun yolcuklarında bir fayda sağlayarak sürücü ve yol güvenliği artırmaktadır.

Distronic Nedir
Distronic

Distronic teknolojisi ilk kullanılmaya başlanıldığında araçlara direksiyon üzerine bir düğme koyarak hızını sabitleyemeye başladı. Bu özellik hız sabitleyici olarak bilinir. Sürücü belirli bir hızda yol alırken hız sabitleme düğmesine dokunduğunda araç sahip olduğu hızı korumaktadır. Fakat bu teknoloji direksiyona müdahale etmez. Direksiyon sürücü tarafından kontrol edilir. Sürücü gaza veya frene basmadığı müddetçe hız sabitleyici çalışmaya devam etmektedir. Sürücü frene yada gaza bastığı anda devreden çıkarak tüm kontrolü sürücüye bırakır. Bu hem dönem teknolojisinin fazla gelişmemiş olmasından hem de sürücü tamamen yoldan kopmasın diye güvenlik amaçlı geliştirilmiştir.

Distronic Nedir
Distronic

İlerleyen zamanlarda Distronic teknolojisi geliştirilerek aracın bulunduğu şeridi takip etmesi sağlandı. Bu teknoloji ”şerit takip sistemi” olarak bilinmektedir. Araç herhangi bir şeritte ilerlerken bu özellik devreye alındığında araç bulunduğu şerit üzerinde yoluna devam etmektedir. Direksiyon kontrolleri ilk başlarda titreşimli uyarılar vermekteydi. Şeritten çıkma durumunda direksiyon titreyerek sürücüyü uyarıyor tekrar şeridine dönmesini sağlıyordu. Daha sonra bu sistem direksiyon müdahalesini kendi gerçekleştirmeye başladı. Özellik devrede olduğunda araç kendi başına yoluna devam ediyor sürücüyü belirli zaman aralıklarında direksiyon müdahalesini sağlaması için uyararak güvenli bir sürüş sağlamaktadır.

Günümüz araçlarında kullanılan Distronic teknolojisi devreye alındığında tamamen kendi başına hıza, direksiyon müdahalesine ve araç takibini gerçekleştirmektedir. Distronic sistemi açıldığında sitem, sizin belirlediğiniz bir araç takip mesafesine uyarak aracın hareketini sağlamaktadır. Öndeki aracın hızına göre aracı hızlandırıp eğer öndeki araç durursa sizin aracınızı da durdurmaktadır. Takip mesafesini koruyarak aracın kendi başına yol almasını sağlamaktadır. Bir çeşit sürücü asistanı gibi çalışan Distronic sistemi sürücü hatalarından kaynaklanan kazaları en aza indirmek için tasarlanan güvenlik sistemlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!