Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Distribütör Nedir? Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Araç motorları depolanan yakıtın motorda yakılıp açığa çıkan enerjiyi tekerleklere ileterek aracın hareketin etmesini sağlayan yapılardır. Yakıt deposunda depolanan yakıt bir pompa vasıtası ile motorun içine gönderilir. Motorun yanma bölgesine gelen yakıtın içerisine oksijen karıştırılarak yakıt-oksijen karışımı yanmaya hazır hele gelir. Yanma sağlanması için bir uyarıcı gerekmektedir. Bu uyarıcı bujidir. Bujinin karışımı ateşlemesi için bir elektrik akımı gereklidir. Gerekli ola bu elektrik akımını distribütör sağlar. Distribütör, bobinden aldığı elektrik enerjisini bir makara vasıtası ile gerekli zamanlarda bujilere aktaran otomobil parçasıdır. Distribütörde meydana gelecek herhangi bir arıza aracın çalışma sistemini etkileyeceğinden araç sahiplerinin distribütör bakım ve onarım işlerini aksatmadan yapması gerekmektedir. Distribütörün çalışması motorun kam mili vasıtası ile olmaktadır. Bir dişli vasıtası ile kam mili distribütörü uyarak çalışması böylece ateşleme yapılmasını e aracın düzgün bir şekilde yol alasını sağlar.

Distrİbütor Nedir
Distrİbütor

Distribütör çeşitli parçalardan oluşmaktadır. Bunlar; Distribütör kapağı, tevzi makarası, platin tablası, mekanik avans ağırlıkları, kondansatör, vakum avans gövdesi, distribütör mili.

Distribütörler avans mekanizmasına göre çeşitlere ayrılmaktadır.

Mekanik avanslı

Mekanik ve vakum avanslı

Tam vakumlu

Olmak üzere 3 çeşittir.

Distribütör uzun yılar arıza yapmadan çalışabilen bir parçadır. Arızalanıp sürücüye sıkıntı yapabilecek tek parçası distribütör kapağıdır. Gece ve gündüz sıcaklık farklarının yüksek olduğu bölgeye çalışan araçlarda distribütör kapağında zamanla küçük çatlaklar meydana gelebilir. Bir diğer oluşabilecek arızalanma ise motor sıcakken motor yıkama durumunda meydana gelmektedir. Sıcak olan motora soğuk su ile yıkama yapıldığında distribütör kapağı çatlar. Ekstradan çok sık karşılaşılmayan bir durum olarak da distribütör modülü zamanla arıza yapabilmektedir.

Distributor  Nedir
Distributor

Distribütör arızalarını çeşitli şekillerde görebilirsiniz. Distribütörü arızalanmış bir otomobile sahipseniz sabahları aracınız tek marşla çalışmaz. Motor soğukken aracı çalıştırmak kontak yoluyla imkansızdır.  Sadece aracı itekleyip vurdurarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Distribütör arızası ile karşılaştığınızda araç teklemeye başlar belirli bir süre stop edip çalışmaz böyle durumlarda aracın durmasından önce kenara güvenli bir yere aracı çekerek motora zarar gelmesini engelleyebilirsiniz. Yoksa bu şekilde yolda ilerlemek daha büyük arızalara neden olabilir.

Distribütör arızalarını oto sanayilerde motor ustaları tarafından giderebilirsiniz. Kalitesine göre değişmekle birlikle ortalama bir aracın distribütörü yaklaşık 50 TL distribütör modülü 100 TL. Bu fiyatların üstüne birde işçiliği eklerseniz yaklaşık 200 250 TL gibi rakamlara distribütör arızanızı giderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!