Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Difüzör Nedir?

Araçlar, motordan ürettikleri gücü tekerleklere ileterek yol almaya çalışırlar. Motorda üretilen bu güç bazı kayıplara uğrar ve araç tam performansıyla ilerleyemez. Araçların ürettikleri gücü en fazla tüketen hava akımlarıdır. Araç yolda ilerlerken en fazla rüzgara karşı koymaya çalışmaktadır. Rüzgar aracı durdurmaya yönelik estiğinden dolayı motorda üretilen gücün büyük kısmı bu rüzgar kuvvetini yenmeye yönelik harcandığından araç tüm gücünü yola aktaramaz. Bu rüzgar kuvveti hem aracın hızını keserken hem de daha fazla yakıt harcanmasına neden olur. Araç üreticileri rüzgar direncini yenmek için birçok yol geliştirmişlerdir. Bu yollardan en büyük etkiyi ”Difüzör” yapmıştır.

Difüzör Nedir
Difüzör

İngilizceden dilimize geçmiş olan Difüzör, kelime anlamı ile dağıtıcı olarak nitelendirilebilir. Özellikle hızlı spor otomobilleri sahip oldukları yüksek sürate karşı diğer araçlara karşı daha fazla rüzgar direncine maruz kalmaktadırlar. Dünyanın en büyük yarış endüstrisi olan Formula serisinde araçlar tasarımcıları nasıl daha az yakıtla daha hızlı ve uzun yol gitmemenin mümkün olacağını düşünürken en büyük engel olan rüzgar direncini nasıl düşürebilecekleri konusunda çalışmalar yapmışlardır. Otomobillerin ön taraflarından giren rüzgar alt tarafından geçerek arka taraftan aracı terk etmektedir. Bu yolu izleyen hava akımı araca karşı bir direnç uygulayarak aracın yol almasını engellemektedir. Bu sorundan yola çıkan mühendisler aracın arka tarafına bir parça koyarak havanın aracı terk edeceği noktada araçtan en az zararla ayrılmasını başarmışlardır. Arka kısma konulan bu parçanın adı difüzördür.  Dağıtıcı görevini üstlenen difüzör, rüzgara yön vererek aracın daha iyi yol almasını sağlamaktadır.  Difüzörün 2 farklı görevi bulunmaktadır. İlk görevi ön taraftan gelen havayı mümkün olan en kısa sürede tahliye ederek sürtünmeyi azaltarak daha rahat yol alınmasını sağlar. İkinci ve en önemli görevi, downforce yani havanın araca uyguladığı kuvvetin aracı yere bastırmasıdır. Ön taraftan gelen hava arkadaki difüzörden atılırken aracın daha fazla yere yaklaşması sağlanarak daha iyi bir yol tutuşu sağlanmasına yardımcı olur. Böylece difüzör sayesinde araç hem daha iyi bir hızlanma performansı hem de daha iyi bir yol tutuşuna sahip olur. Aynı zamanda aracın daha dengeli yol alması da sağlanmış olmaktadır.

Difüzör Nedir
Difüzör

Günümüzde araca hem güvenlik hem de güzel görünüşü için takılan difüzörler hızlı spor arabalarından gündelik araçlara kadar bir çok çeşitte kullanılmaktadır. Araç aynı yakıt ile hem daha performanslı hem de daha uzun yol kat edebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!