Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Diferansiyel Nedir?

Araçlar sürüş esnasında yol şartlarına bağlı olarak çeşitli kuvvetlere maruz kalırlar. Bu kuvvetlere dayanıklılık gösterip sürüşe devam edilebilmesi için araç üreticileri çeşitli teknolojiler geliştirmişlerdir. Bu teknolojilerin başında da diferansiyel sistemi gelmektedir. Diferansiyelin araçtaki görevini açıklayacak olursak iki teker arasındaki dönüş hızlarını ayarlayarak aracın devrilmeden yoluna devam etmesini sağlayan bir dişli kutusudur.

Arabalar yol boyunca ilerlerken hep düz olarak ilerlemezler. Yolun bazı bölümlerinde virajlı yerler bulunmaktadır. Viraja gelen araç bir yay şeklinde yol almaktadır. Tekerlekler de bu yay şeklindeki  yolda ilerlerken değişken bir hıza sahip olmaktadır. Bu diferansiyel vasıtasıyla yapılmaktadır. Viraj yönündeki tekerlek dış tarafta kalan tekerleğe göre daha yavaş bir şekilde dönmelidir. Çünkü dış tarafta kalan tekerlekler daha uzun yol giderler. Eğer diferansiyel olmadan bu viraja girilirse tüm tekerlekler aynı hıza dönecek ve iç tarafta kalan tekerlekler daha az yol aldıklarından patinaj yapacaklar ve aşınacaklardır. Bu şekilde ilerleme sürdürülürse aracın devrilme tehlikesi vardır. Diferansiyel içinde çeşitli dişliler bulunmaktadır. Bu dişliler vasıtası ile birlikte iç tekerleklere iletilen hız düşük dış tekerleklere iletilen hız fazladır. Böylelikle aracın dengesi sağlanmış olmakla beraber güvenli bir sürüş yapılmaktadır.

Difransiyel Nedir
Difransiyel

Diferansiyelin araçtaki görevlerini sıralayacak olursak;

Motorda üretilen gücün tekerleklere aktarılmasını sağlar.

Tekerleklerin tur sayılarını ve hızlarını düzenleyerek virajlarda devrilmeden maksimum yol tutma performansıyla sürüşü sağlar.

Yol şartlarına göre ayarlanabilir diferansiyel vasıtası ile tekerleklere gönderilen gücü değiştirip güç gerektiren durumlarda tüm gücü oraya aktarılabilmesini sağlar.

Diferansiyel önden çekişli araçlarda ön aks üzerinde olurken arkadan itişli araçlarda ise arka aksın ortasında yer almaktadır. Arazi aracı sınıfından yer alan dört çeker araçlarda üç adet diferansiyel bulunmaktadır. Ön, arka ve aktarma şaftında yer alan diferansiyeller aracın tekerlekle motor arsındaki bağlantıyı düzenlemektedir.

                                                    Diferansiyelin Parçaları

Difransiyel Parçaları
Difransiyel Parçaları

Şaft: Diferansiyeli şanzımana bağlama görevini üstlenen şaft içi boş bir boru şeklinde dizayn edilmiştir. Şaftta dikkat edilmesi gereken esas dengedir. Dengesi tam sağlanmamış şaft, şanzımana ve diferansiyele zarar verebilir. Şaft esnek bir yapıya sahiptir. Engebeli yollarda diferansiyelin düz konumunu korumasını sağlamak için şaft esneyerek konum değiştirmektedir. Araca mafsal ile bağlanan şaft hareketi devam etmesi için çalışmaktadır.

Mafsallar: Şaftın araca bağlanması için çalışmaktadır. Şaftın her iki ucunda bir adet mafsal bulunur ve şaftın esnek yapıda olmasını sağlarlar.

Diferansiyel Hidrolik Yağı: Diferansiyel içerinde çeşitli dişliler bulunmaktadır. Bu dişliler sürekli temas halinde olduklarından aşınma yaparlar. Bu aşınmanın en geç vakitte yapılmasını sağlamak için diferansiyel içine bir hidrolik yağ bulunur. Bu yağ dişlilerin yüzeyini sararak aşınmalarını önlemektedir. Belirli sürede değiştirilen bu yağ diferansiyel içine bir tapa ile doldurulup boşaltımı yapılmaktadır.

                                    Diferansiyel Çeşitleri Nelerdir?

Difransiyel Çeşitleri Nelerdir
Difransiyel Çeşitleri

Klasik Diferansiyel; Motordan gelen torku her iki tekerleğe eşit olarak bölen diferansiyel çeşididir. Sağ ve sol tekerlekler aynı çekiş kuvvetinde farklı torklar altında dönerler. Klasik diferansiyellerde tekerleklerden birinde çekiş kaybı yaşanırsa bundan öteki taraftaki tekerlek de etkilenir. Günlük kullanılan otomobillerin çoğunda ve bazı arazi araçlarında klasik diferansiyel kullanılır.

Kilitli Diferansiyel; Diferansiyelin var olan görevinin tersine çalışan bir diferansiyel çeşididir. Tekerlekler istenildiği anda aynı hızda dönebilir. Bunun nedeni genellikle 4×4 arazi araçlarında kullanılıyor olmasıdır. Arazi şartlarında bir tekerlek patinaj yaptığı anda devreye sokularak her iki tekerleğe eşit güç gönderilir. Böylece denge sağlanarak aracın bulunduğu yerden çıkması sağlanır. Kilitli diferansiyel devrede iken virajlarda dikkat edilmesi gerekir. Her iki tekerlek aynı hızda döndüğünden devrilme tehlikesiyle karşı karşıya kalınabilir.

Sınırlı Kaymalı Diferansiyel; Genellikle araç kaydığında devreye giren bu diferansiyel, iki tekerleğin dönüş miktarı belirli bir miktarı aşınca çalışmaktadır. Aks millerini kitleyerek devir sayıları arasındaki farkı ortadan kaldırır. Böylece denge sağlanarak güvenli bir sürüş yapılmış olur.

Tork Kontrollü Diferansiyel; Ağır arazi araçlarında kullanılan bu diferansiyel dört tekerleğe iletilen torku ayarlamak için çalışır. Güç ihtiyacı olan tekerleğe daha fazla güç ileten bu sistem araca fazla miktarda yük yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!