Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Deri Kaplama Nedir?

Deri, herhangi bir cismin üzerini kaplayarak zarar görmesini engelleyen çeşitli maddelerden yapılmış bir tabakadır.Gündelik hayatta kullandığımız bir çok eşyada deri kaplama yapılarak uzun ömürlü olması ve iyi bir görünüme sahip olması sağlanmaktadır. Deri kaplamalar her eşyada olabileceği gibi araçlarımızda da kullanılmaktadır. Gerek koltuklarda veya direksiyonlarda gerekse araç içinde bulunan diğer parçalarda deri kaplama uygulaması yapılmaktadır.

Bir araç satın alırken o aracın ilk önce dış görünüşüne daha sonrasında iç aksamına ve yürüyen organlarına bakarız. En son olarak ta iç aksam parçalarına bakarız. Fakat aracın dış görünümü kadar iç görünümünün de sürüş üzerinde bazı etkileri vardır.Rahatlık ve konfor sürüşü etkileyen baş unsurlardandır. Yolculuk sırasında saatlerimizi aracımızın içerisinde geçiririz. Bu yüzden aracın içine de gerekli önemi vererek daha keyifli vakit geçirmeyi sağlayabiliriz. Bunun için çoğu araç sahibi koltuk kılıflarından sıkıldığı için yada daha konforlu bir seyahat için aracının bazı kısımlarını deri kaplama yaptırmaktadır.  Deri kaplamanın birçok çeşidi ve modeli bulunmaktadır. Hem görüntü olarak hem de bütçeniz en uygun olanı seçerek araç içini güzelleştirebilirsiniz.

Deri Kaplama Nedir
Deri Kaplama

Sürücüler araç içlerinde genellikle başta koltuk ve direksiyonlarını deri kaplama yaptırmaktadır. Fakat zevklerine göre tavan ve kapı kenarları da deri kaplama yapılmaktadır. Direksiyonlara deri kaplama işlemi aracın içine büyük estetik katar. Böylece araç içi daha konforlu ve havalı bir görünüme sahip olur. Koltuklara yapılan deri kaplama ise sürekli yolcularla temas halinde olan koltuk kılıflarının zamanla eskimesi veya yıpranması ile sürücülerin deri kaplamayı tercih etmesine sebep olur. Koltuk kılıfları üzerine dökülen herhangi bir sıvı ile sıvıyı emmesi ile kılıf üzerinde leke bırakmaktadır. Zamanla yıpranan kılıflar üzerlerinde kalan lekeleri daha fazla açığa çıkarmaktadır. Bu durumdan şikayetçi olan sürücüler araçlarının iç havasını değiştirmek için koltukları deri kaplama yaparlar. Deri kaplama koltukların normal koltuklara göre bir çok avantajları vardır. Deri üzerine dökülen herhangi bir yabancı sıvı koltuk içlerine emilmediğinden deri üzerinde herhangi bir kötü görüntü oluşturacak leke izi bırakmaz. Deri üzerine dökülen sıvı bir bez vasıtası ile silinerek araç koltuğuna zarar vermeden araçtan uzaklaştırılmış olmaktadır. Deri koltukların ikinci bir avantajı ise normal koltuk kılıflarına göre daha uzun süre yıpranmadan kullanılabilmesidir.Kullanıma göre değişebilmekle birlikte deri koltuklar yaklaşık olarak 10 yıl yıpranma payına sahiptir. Deri kaplama koltukların kalitesine göre bazı sorunları bulunmaktadır. Özellikle sıcak havalarda kalitesiz deri ile kaplanan koltuklar koku yapmaktadır. Diğer bir dezavantaj ise deri koltukların uzun süre üzerinde oturulması ile terleme yapması ve bu durumun yolcuları rahatsız etmesidir.

Deri kaplama araçlara ekstra bir değer katmaktadır. Fakat deri kaplamaya sahip araçlar normal kılıflara sahip araçlara göre daha dikkatli kullanılması gerekmektedir. Özellikle sivri ve delici uçlara sahip eşyalar ile deri kaplama üzerine bastırılmamalı deri ye çok dikkat edilmelidir. Herhangi bir zarar gelmesi halinde deri kaplamanın bulunduğu tüm bölge değiştirilmektedir. Piyasa da yapılan deri kaplama firmasına ve kullanılan deriye göre farklı fiyatlara deri kaplama işlemi yapılsa dahi ortalama 3000 TL den başlayan fiyatlardan yapılan deri kaplama çeşidine göre sonu olmayan fiyatlara araç deri kaplama işlemi yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!