Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Damper Nedir?

Damper Nedir
Damper

Araçları en geniş anlamıyla 2 sınıfta inceleyebiliriz. İlki günlük hayatta kullanılan ve bir yerden bir yere insan ve küçük malzeme taşımak için yapılmış binek araçlar, ikincisi ise büyük ve ağır yükleri taşımak için para kazanmak için  kullanılan ticari araçlardır. Ticari araçlardan yük için yapılmış olan ve her türlü malzemenin bir sürücü idaresi ile taşıması yapılan kamyonlar bir çok kişinin ekmek kapısıdır. Yük taşıyan ve bu sayede insanların para kazanmasını sağladığı kamyonların en önemli parçası damperdir. Damper, her türlü yükü taşımaya elverişli olan, taşınacak yükün çeşidine göre farklılık gösteren metal ve alaşımlarından yapılmış bir kamyon parçasıdır.Kamyon kasaları hareketli ve sabit olmak üzere 2 çeşittir. Sabit olana kasa denilmekle beraber hareketli olan kasaya ise damper ismi verilmektedir. İlk başlarda sadece kum, çöp vb. hafif malzemeleri taşımak için kullanılan damperler şimdilerde her türlü malzemenin taşınması için farklı çeşitleriyle tüm ihtiyaçları karşılamaktadır.

Damper kamyon sisteminde var olan bir hidrolik sistem vasıtası ile hareket etmektedir. Sürücü kısmında ve damper üzerinde bulunan düğmeler vasıtası ile damper hareket ettirilir. Kamyon şasesine bağlanan damper hareketi hidrolik bir silindir vasıtasıyla gerçekleştirir. Sürücü damperi yukarı veya aşağı hareket ettirmek istediğinde damper düğmelerinden yararlanarak hidrolik sisteme bir güç gönderir. Hidrolik sistem içerisinde var olan basınçlı yağı pompadan hidrolik silindire göndererek silindirin hareket etmesi sağlanır. Silindirin yukarı veya aşağı hareketi damperi hareket ettirerek yükün doldurulması veya boşaltılması sağlanmış olur.

Damperler taşınacak malzemenin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Araç üstü, dev damper, küvet damper ve kaya tipi damper olmak üzere damperler 4 çeşide ayrılmıştır.

Araç Üstü Damper Nedir
Araç Üstü Damper

Araç Üstü Damperler: Genellikle inşaat alanlarında kullanılan bu damper çeşidinde, yol  yapım çalışmalarında, hafriyat taşımalarında tercih edilmektedir. Uzunlukları 5-6 metre arasında genişlikleri ise 2.5 metre civarındadır.

Dev Damper
Dev Damper

Dev Damperler: Çok büyük ve ağır malzemelerin taşıma işleminde kullanılan dev damperler kaya ve taş gibi malzemelerin taşınmasında tercih edilirler. Uzunlukları 8-9 metre arasında değişirken genişlikleri 3.5 metre civarıdır.Genellikle Yurt dışı ve yurt içi nakliye firmaları tarafından kullanılır

Küvet Tipi Damper Nedir
Küvet Tipi Damper

Küvet Tipi Damperler: Küçük ve çok parçalı malzemelerin taşınmasında kullanılan küvet damperler, kum, mıcır ve asfalt benzeri malzemelerin taşınmasında kullanılmaktadır. Uzunlukları 6.5-8 metre arasında değişiklik gösterirken genişlikleri 2.5 metre civarıdır.

Kaya Tipi Damper Nedir
Kaya Tipi Damper

Kaya Tipi Damperler:Silindire benzeyen yapısı ile çok büyük kaya kütlerinin ve mermer gibi maden ürünlerinin taşınmasında kullanılan bu damper çeşidi ağırlık ve mukavemet bakımından diğer damperlere oranla çok sağlam ve güçlüdür. Uzunluğu 7-8 metre arasında değişirken genişliği 2.5 metre civarıdır.

Damper kullanıcıların trafikte dikkat etmesi gereken kurallar vardır. Ağır ve büyük malzemelerin taşınmaları yapıldığı için herhangi bir tehlikeli hareket büyük kazalara neden olabilir. Damper bakımlarının yetkili birimlerce ve zamanında yapılması büyük önem taşımaktadır. Trafik kurallarına uyarak taşınabilecek maksimum tonajda malzeme yüklemeleri ve izin verilen hız sınırları çerçevesinde çok dikkatli bir şekilde yolculuklarını tamamlamaktadır. Damper sürücüleri gerekli tüm belge ve eğitimleri almış işinin ehli kişilerden seçilmelidir. Trafikte diğer araçlara göre çok büyük bir kütleye sahip olan damperli araçlar sürüş sırasında tüm sürücülerden daha dikkatli bir şekilde yol almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!