Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Continental’den Otomatik Basınç Sistemi Teknolojisi

Uzun yıllardır hem otomobiller hem de diğer bir çok taşıt için çeşitli lastiklerin üretimi yapan Continental geçtiğimiz günlerde TechShow etkinliğinde geliştirdiği yeni teknolojileri otomobil severlerle paylaştı. Bu teknolojilerden en dikkat çekeni ise Dynamic Presssure yani aracın hareket halinde olmasına rağmen tekerlek basınçlarının otomatik olarak ayarlanmasını sağlayan yenilikçi bir teknolojidir.

Lastik basıncı otomobilin dengesini etkileyen büyük etmenlerden biridir. Yol tutuşundan, yakıta, sürüşe hatta konfora kadar bir çok durumu etkiler. Lastik basınları belirli bir zaman sonra tekerleklerin darbelere maruz kalmasından dolayı düşer. Benzinliklerde bulunan hava makineleri ile lastiklerin basınçları düzenlenir. Continental’in geliştirdiği basınç teknolojisi ile lastiklerin basıncı hareket halinde olunsa bile ayarlanabilecek.

Continental'den Otomatik Basınç Sistemi Teknolojisi
Continental’den Otomatik Basınç Sistemi Teknolojisi

Dynamic Pressure teknolojisi ile her tekerleğin içerisinde jantlara yerleştirilen kompresör ve mikro işlemcilerle lastik basıncı sürekli denetlenip ihtiyaç halinde azaltılıp artırılabiliyor. Sistem ile lastik basıncı otomobilin sürüş modlarına göre de değiştirilebiliyor.

Yüksek lastik basıncı ile yuvarlanma direnci azaltılarak yakıt tasarrufu sağlanıyor. Ayrıca lastiğin temas alanı da daraltılarak yağmurlu havalarda suda kızaklanma riski azalmış oluyor. Dynamic Pressure teknolojisi ile arazi araçları için lastik basıncının azaltılıp arttırılma imkanının verdiği imkan ile örneğin kum üzerinde aracın rahat ilerlemesi için düşük basınçlı hava ile yada çamurda yüksek basınçlı tekerleklere ihtiyaç halinde sistem devreye sokularak aracın ilerlemesi sağlanır.

Continental'den Otomatik Basınç Sistemi Teknolojisi
Continental’den Otomatik Basınç Sistemi Teknolojisi

Continental’in geliştirdiği teknoloji ile birlikte gittikçe daha fazla kullanılan otonom araçlar servise gitmeden lastik basınçlarının ayarlanması sağlanacaktır. Böylece otonom otobüs ve kamyonlar durmadan ilerleme sağlayacağından her yönüyle otonom sürüş sayesinde mallar daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gidecekleri yere ulaşabilecekler. Otonom araçlara yönelik geliştirilen çalışmalar, yakın zamanda araçların tek şarjla durmadan her ihtiyacını kendi gidebilecek şekilde olacağından şüphe duyurmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!