Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Çocuklar İçin Trafik

Ağaç yaşken eğilir sözünden de anlaşılacağı üzere insanların küçük yaşlarda öğrendikleri şeyler hayatlarının devamında çok işe yarar. Küçük yaşta insan beyni daha kolay ve hızlı öğrenmektedir. Bu yüzden çocuklarımıza erken yaşlarda gerekli eğitimleri vererek onların ilerleyen dönemlerinde daha rahat bir yaşam sürmesini sağlayabiliriz. İnsan hayatının büyük bir bölümü trafikte geçmektedir. Sadece sürüş sırasında değil bir yerlere gezerek gitmemiz halinde bile trafik kurallarına ihtiyaç duymaktayız. Trafik kuralları, trafiği düzenleyen ve sorunsuz bir şekilde ulaşım sağlamamız için düzenlenmiş yazılı kurallardır. Çocuklarımıza erken yaşlarda trafik kurallarını öğretirsek ilerleyen dönemlerde daha dikkatli davranış sergiler ve hem yayaların hem de sürücüsü oldukları araç içindekilerin canlarını tehlikeye atmazlar. Okullarda küçük yaşlarda çocuklara trafik eğitimi verilmektedir. Özellikle anaokulunda ve ilkokulda çocuklara gerekli trafik dersleri verilerek onların daha bilinçli olmaları sağlanmaktadır. Ayrıca trafik derslerinden sonra çocukların trafik müfettişi olarak gerçek yollarda denetim yapmaları hem sürücülerin hatalarını göstermede hem de çocukların gördükleri hatayı uyararak düzelttirmeleri ve kendilerinin de aynı hataya düşmesine engel olmaktadır. Bazı illerde çocuk trafik eğitim parkları kurulmuştur. Bu parklarda çocuklar trafik kurallarını eğlenerek bir oyun şeklinde öğreniyor ve öğrendikleri kuralları park içerisindeki alanda uygulayarak öğrendiklerini pekiştirmiş oluyorlar. Böyle alanların ülkemizde daha da artırılması gerekmektedir. Böylece yollardaki trafik terörü biraz olsun azalır her yıl yollarda kaybettiğimiz binlerce can kurtulur. Çocuklar için trafik eğitimi kapsamında çocuklarımıza öğretmemiz gereken trafik kurallarından bazılarını resimli ve açıklamalı bir şekilde aşağıda bulabilirsiniz.

1) Trafik ışığı veya yaya geçidinin olduğu yerlerden karşıdan karşıya geçilmesi gerekmektedir.

Trafik çocuk 1
Trafik çocuk 1

2) Karşıdan karşıya geçilmelerde ışık veya yaya geçidi yoksa alt veya üst geçitleri kullanın.

Trafik çocuk 2
Trafik çocuk 2

3) Yoldan geçerken önce solunuza ardından sağınıza sonra tekrar solunuza bakarak araç gelmediğinden emin olduktan sonra karşıya geçin.

Trafik çocuk 3
Trafik çocuk 3

4) Park halindeki araçların yanından geçerken yolu görmeden yola adım atmayın. Aksi halde yoldan gelen aracı göremeyebilir ve aracın size çarpmasına sebep olabilirsiniz.

Trafik çocuk 4
Trafik çocuk 4

5) Yolda seyir halinde iken araç içindeki tüm bireylerin emniyet kemeri takmasına özen gösterin.Aksi halde yaşanılabilecek herhangi bir kaza durumunda araçtan fırlama olasılığınız bulunmaktadır.

Trafik çocuk 5
Trafik çocuk 5

6) Bisiklet sürerken yoldan değil yol kenarından hatta varsa kaldırımdan yol almaya bakın. Bisikletinizde araçların sizi rahat fark edebilmesi için uyarıcılar bulundurmayı unutmayın.

Trafik çocuk 6
Trafik çocuk 6

7) 18 yaşından küçük bireylerin ön koltukta seyahat etmesi sakıncalıdır. Ön koltuğu büyüklerinize bırakarak arka koltukta emniyet kemeri takılı bir vaziyette seyahat edin. Ayrıca küçük yaştaki çocukların çocuk koltuğunda seyahat etmesi gerekmektedir. 5 yaşına kadar olan çocukların özel olarak geliştirilmiş çocuk koltuğunda yolculuk yapmaları ve koltuğun araca düzgün bir şekilde bağlanmış olmasına dikkat edin.

Trafik çocuk 7
Trafik çocuk 7

8) Servis ve toplu taşıma aracı kullanırken yolculuk esnasında koltuktan kalmaya özen gösterin. Toplu taşıma araçlarında da emniyet kemeri kullanımı zorunludur. Yolculuğunuz bitmeden kesinlikle emniyet kemerinizi çıkarmayın.

Trafik çocuk 8
Trafik çocuk 8

9) Trafik sadece yolda olmaz. Yol kenarında yaşanılabilecek herhangi bir kazayı da engellemek gerekmektedir. Yol kenarlarında insanların yürüdükleri bölgelerde oluşan herhangi bir delik, kaçak vb. durumları hemen en yakın trafik ekibine bildirin.

Trafik çocuk 9
Trafik çocuk 9

10)  Kurallar bizim için varlar. Kuralların olmadığı yerlerde düzensizlik başlar. Yaşadığınız bölgede yapılabilecek herhangi bir kural hatasını önce sözlü uyarıda bulunarak tekrarlanması halinde görevli kişilere bilgilendirme yapılarak düzeltmeye çalışın.

Trafik çocuk 10
Trafik çocuk 10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!