Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Buji Nedir?

Buji nedir?

Buji Nedir
Buji Nedir

Kısaca söylemek gerekirse içten yanmalı motorlarda yakıtı ateşleyen parçaya buji denir. Buji, ateşleme sisteminden olup ateşlemeyi sağlayan aracın yakıt tüketiminde ve performansında önemli bir yer oynayan önemli küçük bir parçadır.

Buji Nasıl Çalışır?

Buji aracın ateşleme bobininden gelen elektrik akımını, buji kabloları yardımı ile üstüne alarak silindir içerisinde parlamayı gerçekleştirecek olan bir otomobil yedek parçasıdır. Buji, İçten yanmalı motorlarda yakıt-hava karışımını ateşleyen makina parçasıdır. Bujiler yüksek gerilimli elektriği iki elektrot arasından atlatarak kıvılcım oluştururlar. Silindir içinde basınç altında yanma noktasına yaklaşmış yakıt bu kıvılcım sayesinde ateşlenir.

Bujiyi oluşturan yukarıdaki resimde de açıkça belli olan parçaları buji nin ateşlemeyi güvenli bir biçimde yapması için geliştirilmiştir. Araçtaki buji sayısı silindir sayısına göre orantılıdır. Motorun düzgün çalışabilmesi için küçük olmasına rağmen en önemli parçalarından biridir diyebiliriz. Buji nin iyi çalışması bujinin başında olan elektronların birbirine olan uzaklığı ve temizliğiyle alakalıdır. Ayrıca parçası olan izalator sayesinde ateşleme sırasında çıkan yüksek ısıyı da dışarı  atabildiğinden dolayı ateşleme ve soğutma özelliği mevcuttur.

Buji Ne Zaman Değiştirilmeli / Buji Arızası Nasıl anlaşılır

Genel olarak her Kırk Bin Km de bakımı ve gerektiği takdirde de değişimi yapılmadır. Aracın egzozundan çıkan siyah duman, aracı çalıştırırken olan titreme ve performans kaybı belirtileri değişim zamanın geldiğinin göstergesidir. Bakım ve değişimi yapılmadığı takdirde araca çekiş kaybı, yakıt sarfiyatı ve performans düşüklüğü yaratır.

Buji Çeşitleri

Buji Ne İşe Yarar
Buji Ne İşe Yarar


1- Vida çaplarına göre 10-12-14-16-18-22 mm, en çok 14 ve 18 mm kullanılır.
2- Vida boylarına göre 14 mm lik için 3/8” – 7/16” – 1/2” – 3/4” vida boyu
3- Isı iletim durumuna göre Sıcak buji – soğuk buji
4- Conta durumuna göre Contalı buji – contasız (konik) oturma yüzeyli buji
5- Burun porselenine göre Standart tip – çıkık burun porselenli tip buji.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!