Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

BMW Logosunun Anlamını Açıkladı

Uzun yıllardır otomobil pazarının en büyük oyuncularından biri olan BMW logosunun anlamını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Uzun zamandır logo hakkında çeşitli söylentiler çıksa da firmadan herhangi bir açıklama yapılmamıştı. Fakat firma sessizliğini bozarak arşiv müdürü vasıtası ile bir açıklama yaptı.

Büyük markaların logoları incelendiğinde her kesim tarafından farklı bir yorum gelmektedir. Logoların uzun zamanda ve emekle hazırlanması ve ayını zamanda logoların içinde var olan anlamların logo içerisine işlenmesi usta parmaklar gerektirmektedir. Bundan kaynaklanan logo çizim sürecinin uzun bir zaman almaktadır. Markalar logoları vasıtası ile insanlara ulaşıp ürünlerini satabiliyorlar ve para kazanabiliyorlar. Markalar logolarında çok az değişikliğe gitmek isterler. Bundan dolayı da ilk çizilen logoya bağlı kalarak zaman içerisinde pek az değişiklik yaparak insanların akıllarında kalıcı olmayı isterler.

BMW Logosu
BMW Logosu

BMW’nin logosunun anlamı ise yıllardır tartışılmakta ve farklı görüşler ortaya atılmaktadır.Firma tarafından logo hakkında herhangi bir açıklama şimdiye kadar yapılmadı. Fakat geçtiğimiz günlerde arşiv müdürü Fred Jakobs logo ile kısa bir konuşma yaptı. Jakobs: ”Renkler, Bavyera eyaletinin bayrağının renklerini temsil ediyor.Ancak bu dizayn, orijinal bayrağın tersi şeklinde tasarlanıyor.” diye konuşarak logo hakkında uzun yıllardır konuşulan efsaneleri çürütmüştür.

BMW Logosu
BMW Logosu

Logoya renklerini veren Bavyera eyaleti, Almanya’nın güneydoğusunda yer alan yüz ölçümü bakımından Almanya’nın en büyük eyaletidir.Başkenti Münih olup diğer önemli kentleri; Ausburg, Nürnberg, Regensburg, Ingolstadt, Bamberg ve Würzburg’dur.

Aşırı milliyetçilikleriyle tanınan Almanların en büyük otomobil üreticisinin logosu da farklı bir anlam taşıyamazdı zaten. Doğruluğu kesinleştirilmeyen fakat üst düzey bir yetkilinin ağzından duyulan bu logo anlamı BMW hayranlarının merakına su serpti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!