Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bilinç Bozukluğu Nedir?

Bilinç bozukluğu beyin fonksiyonlarında aksaklıklara bağlı olarak söz ve fiziksel uyaranlara cevabın, duyuların azalması durumudur. Bu duyu ve algıların tamamen ortadan kalkmasına ise bilinç kaybı denir. Bilinç bozukluğu geçici veya kalıcı olabilir.

Bayılma
Bayılma

Senkop (bayılma) beyne giden kanın anlık olarak azalmasına bağlı olarak oluşan bilinç kaybıdır. Kişi kısa süre sonra kendine gelir. Koma ise dış uyarılara tepkilerin ve reflekslerin tamamen ortadan kalkmasıdır. Altta yatan problemin ortadan kaldırılması ile kişi kendine gelebilir. Bilinç bozukluğu bulunan kişiler dış uyaranlara tepkisiz ve korumasız olduğundan dolayı ilk yardıma ihtiyaç duyar.

Bayılmalarda Verilecek pozisyon

Senkopta İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Temelde beyne giden kanın azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan senkop kan basıncının düşmesi (hipovolemik şok), kan şekerinin düşmesi, aşırı korku ve heyecan, aniden ayağa kalkılması gibi durumlarda görülür. Kişide kendini baş dönmesi ve üşüme ile belli eder. Senkopta ilk yardım basamakları şu şekildedir:

 1. Baş dönmesi olan kişi sırt üstü yere yatırılır.
 2. Çevre güvenliği sağlanır.
 3. Ayaklar hafifçe yukarı kaldırılır ve sıkan kıyafetler açılır.
 4. Hava yolunun açıklığı ve solunum-dolaşım fok-fonksiyonları kontrol edilir.
 5. Sağlık ekipleri gelene kadar kişinin güvenliği sağlanır.

Komada İlk Yardım Nasıl Uygulanır?

Komada İlk Yardım
Komada İlk Yardım

Özellikle şiddetli kafa travmalarında, uyuşturucu kullanımında, enfeksiyon hastalıklarında, şeker hastalığı ve zehirlenme gibi durumlarda kişi komaya girebilir. Bayılmadan daha uzun süreli ve daha büyük bilinç kaybı ile kendini gösterir. Öğürme refleksi, yutkunma refleksi kaybolur, idrar ve dışkı kontrolü ortadan kalkar. Komada olan kişilerde bilinç tamamen ortadan kalktığından dolayı ilk yardım ve bakım gerekir. Komada ilk yardım uygulamaları şu basamaklar ile gerçekleştirilir:

 1. İlk yardımda her zaman ilk kural çevre güvenliğinin sağlanması ve yardım çağrılmasıdır.
 2. Kişinin bilinç durumunun değerlendirilmesi amacıyla “Beni duyabiliyor musun?” gibi sorular sorulur ve omuzlarında hafifçe sarsarak verdiği tepki gözlenir.Komadaki hastada bilinç bozulmuştur.
 3. Hava yolu açıklığı kontrol edilir. Varsa yabancı cisimler temizlenir. Sıkan giysiler gevşetilir.
 4. Solunum ve dolaşım kontrol edilir. Gerekli durumlarda temel yaşam desteği uygulanır.
 5. Komadaki hastalarda refleksler ortadan kalktığından dolayı mide içerisindeki besinler geri gelerek hastanın soluk yolunu tıkayabilir. Bundan dolayı komalı hasta sırtüstü değil koma pozisyonu adı verilen yarı yüzükoyun pozisyona getirilir. Bir kol karşı omuza getirilirken aynı tarafta diz 90 dereceye getirilir ve diğer kol açılır. Açık kol başa destek sağlayacak şekilde hasta döndürülür.
 6. Sağlık ekipleri gelene kadar hastanın yaşamsal fonksiyonları kontrol edilir.

Bilinç Bozukluğu Nedir?” için 2 yorum

 • 02/04/2019 tarihinde, saat 18:20
  Permalink

  Öncelikle benim gibi ehliyet alacak arkadaşlar için böyle faydalı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim. Sitenizi yeni keşfettim aklıma takın bir soru var bazı yazılar yeni olmasına rağmen 2014 tarihli sınav soruları falanda sitenizde mevcut anasayfada sorum şu ehliyet sınav soruları yıllara göre farklılık gösteriyor mu?

  Yanıtla
  • 02/04/2019 tarihinde, saat 19:25
   Permalink

   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz gibi artık ehliyet almanın da bir çok şartı değişti ve bazı konularda bazı farklılıklar meydana geldi. Bu yeni ehliyet alma gibi farklılıkların dışında kalan tüm müfredat aslında aynıdır. Yıllara göre aynı konular üzerinden tabiki değişimler de eklenerek farklı ve aynı bölümlerin soruları oluşturulup eklenebilir. Soru kalıplarında cümle görevlilerinin yerleri değiştirilebilir. Örneğin bir sene bu yöntem hangisine faydalıdır derken ondan sonraki sene hangisine zararlıdır gibi bir çok örneklemelerle soru yapımı ve çoğaltımı mümkündür. Önemli olan ve başarıyı getirecek olan konuları doğru öğrenip, doğru algılayarak tekrar etmekten geçmektedir. Sınavlarda yaptığınız yanlışlar anlamadığınız konuları size gösteren bir göstergeden başka bir şey değildir…

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!