Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Baskı Balata Nedir?

Aracımızın sağlıklı hareket etmesi için gerekli parçaların başınca debriyaj gelmektedir. Debriyaj vites değişimi sırasında motor ile aktarma organları arasındaki bağlantıyı keserek vites dişlilerinin değişmesini sağlar. Debriyaj içerisinde motor ve vites kutusu arasında bulunan ve güç aktarılmasına yarayan parçasına balata ismi verilmektedir.

Baskı balatanın diğer bir ismi de debriyaj balatasıdır. Baskı balata, motorda üretilen gücü aktarma organlarına iletme görevini üstlenir. Baskı balatanın sağlam ve aşınmamış olması araçta daha iyi bir performans ve kavrama sağlar.

Baskı Balata Nedir
Baskı Balata

Baskı balatanın aşınmış olması aracın motorundan gelen gücün aktarma organlarına tamamının iletilmesini engeller. Bu durum araçta performans düşüklüğü olarak karşımıza çıkar.Araç titreyerek yol alır. Özellikle ilk çalıştırma anında 1. vitese geçildiğinde araç hareket ettirilmek istenildiğinde titreme ile karşılaşılır. Araçta arıza yapmaması istenilen parçaların başında baskı balata gelmektedir. Çünkü üstlendiği görev itibariyle aracın hareket etmesini düzenler arızalanan baskı balata aracın hareket etmesini engeller.  Dikkat edilmediği vakitte baskı balatanın aşınmasına halk arasında baskı balata bitmesi denilmektedir. Baskı balata arızaları yüksek fiyatlara tamir edilmektedir. Baskı balata parçaları ve işçiliği yüksek fiyatlara yapılmaktadır.

Sürüş sırasında çoğu sürücü hızlı vites değiştirmek için bir ayağını debriyajın üzerinde tutar. Bu yapılması çok yanlış olan bir harekettir. Debriyaja basıldığı zaman baskı balata çalışmaya başlar ve motor ve aktarma organları arasındaki bağlantıyı keser. Debriyaj üzerinde ayak durduğu zaman ayağın ağırlığından dolayı baskı balata az da olsa devreye girer. Bu baskının aktarma organlarında çalışması demektedir. Baskı balata sürtünme ile aşınarak bunun sürekli olarak devam etmesi durumunda çok fazla aşınma ile iş göremez hale gelir.

Baskı balatanın bittiğini birkaç farklı yolla anlayabiliriz. Araç ilk kalkış anında titreme ile hareket ediyorsa baskı balata bitmiş anlamına gelmektedir. İkinci durum ise gaz pedalına basılmasına rağmen araçta herhangi bir hızlanma olmuyorsa baskı balata arızasına işaret eder. Otomobil üreticileri baskı balatanın ömrünü normal kullanımlarda dikkat edilerek araç sürüşü yapıldığı zaman 4 yıl ve 60.000 km olarak hesaplamışlardır. Belirtilen bu süreden daha az bir zamanda baskı balata bitiriyorsanız debriyaj hareketleriniz kötü olduğu anlamına gelir. Eğer iyi bir şoför olduğunuzu düşünüyorsanız baskı balatanız 60000 km den fazla yol gider.

Baskı balata genellikle debriyajın olduğu gibi kullanılmamasından kaynaklı biter. Baskı balatanın kısa sürede bitmesini istemiyorsanız;

Sürüş esnasında ayağınızı debriyaj pedalının üzerinde tutmayın.

Aracı uygun devirlerde ve olması gereken viteste kullanın.

Rampa kalışlarını yarım debriyaj ile yapın.

Aracınıza uygun balata kullanın.

Araca taşıyabileceği yasal yükten daha fazla yük yüklemeyin

Piyasada kendini kanıtlamış güvenilir parçalar kullanın.

İşini iyi yapan ustalar tarafından bakım ve onarımlarını yaptırın.

Zamanında bakımlarını yaptırarak ilerde yaşanılabilecek arızalardan kaçınabilirisiniz. Aracınıza gereken önemi vererek kaliteli parça ve düzenli bakım yaptırarak uzun yıllar güvenle yolculuk yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!