Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Atatürk ve Otomobiller

Otomobiller, insanlarla bir çeşit bağ kurar ve adeta aileden biri olarak görülürler. Bu durum insandan insana değişiklik gösterse de birçok sürücü için araçlarını çocuklarından biri olarak görürler. Para ile satın alınıp bir yerden bir yere gitme görevini üstlenen araçlar bazı tarihi kişiliklerle de bağlar kurmuşlardır. Bu kişilerden ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk te araçlara düşkünlüğü ile bilinirdi. Fakat sahip olduğu araçların hepsi makam arabası olup şahsi bir araca sahip değildi.

Atatürk Ve Otomobiller
Atatürk Ve Otomobiller

Tanınmış ve tarihe yön vermiş kişilerin araçları hep merak konusu olmuştur. Atatürk, şahsi bir araca sahip olmasa da makam araçları ile otomobil sevdasını bastırmıştır. O dönemlerde teknolojinin sınırlı olması ile seri üretim olmadığından araç sayısı çok azdı. Satılan araçların da fiyatlarının yüksek miktarlar olması Atatürk’ün dönemin kötü ekonomik şartlarında alması mümkün değildi. Atatük’ün makam araçları dönemin en reveçta prestijli otomobil üreticileri Cadillac ve Lincoln’dür.  Bir de kesinliği tam olarak bilinmeyen fakat bazı kaynaklar tarafından doğrulanan Mercedes marka bir otomobili daha vardı. Atatürk’ün sahip olduğu bu araçlar öldükten sonra ebedi mabedi olan Anıtkabir’de ziyaretçilere açılmıştır.

Atatürk Ve Otomobiller
Atatürk Ve Otomobiller

Atatürk’ün makam aracı olarak kullandığı Cadillac marka otomobil  Cadillac’ın 80 serisi modeli olup özel olarak makam aracı statüsünde hazırlanmıştır. Bu otomobil  Atatürk’e hediye olarak verilmiştir. Atatürk’ün dünyadaki son zamanlarında 1936 ve 1938 yılları arasında kullandığı bu otomobil o zaman kullanılan en güçlü motora sahip makam aracı konumundadır. Araç Anıtkabir’de sergilenirken dikkat çeken en büyük ayrıntı aracın göğsünde bulunan saatin 09:05 te kalmış olmasıdır.

Atatürk’ün 2 adet de Lincoln marka makam aracı bulunmaktadır. Lincoln K serisi bu araçlar Lincoln’ün tek Cabriolet modelidir. Araçların ikisi de 1934 modeldir fakat hizmette kullanım süreleri 1935 ve 1938 ve yılları arasıdır. Bu araçlar genellikle törenlerde kullanılmıştır. Zırhlı olarak imal edilen bu araçlar dönemin en güvenlikli araçları konumundadır. Cadillac marka makam araçları da Atatürk’ün ölümünden sonra Anıtkabir’de sergilenmektedir.

Atatürk Ve Otomobiller
Atatürk Ve Otomobiller

Atatürk’ün sahip olduğu diğer bir araçta Mercedes marka Sindelfingen model araçtır. 1924 yılında üretime başlayan aracın Atatürk’ün ilk aracı olma özelliği vardır. Aynı zamanda Atatürk bir de motosiklete sahipti. 1931 model motosiklet Atatürk’e 1934 yılında hediye edilmiştir. Dünyada üretilen ilk motosikletler konumunda olan bu motor Atatürk  halkın arasına inmek için kullanmıştır. Atatürk’ün sahip olduğu 4 otomobilde kendisine hediye olarak verilmiştir.

Atatürk öldükten sonra kullandığı diğer tüm eşyalarla beraber otomobilleri de Anıtkabir de sergilenmektedir. Araçların restorasyonunu İstanbul’da bulunan Mehmet Arsay Otomobil Müzesi gönüllü olarak üstlenmiştir. Gerekli bakımlar yapıldıktan sonra otomobilleri Anıtkabir’de ziyaretçilere açılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu Site Emek Hırsızlığına Karşıdır !!!