Ehliyet ~ Ruhsat Hakkında Her Şey

Araçlarda Fren Sistemi

0 77

Fren Sistemi: Hareket halindeki aracın yavaşlamasını ya da durmasını sağlamak için kullanılan sistemdir.

Araçlarda iki çeşit fren mevcuttur.

  1. El Freni: Duran aracın hareket etmemesini sağlar ve aracı sabitler.
  2. Ayak (Servis) Freni: Seyir halindeki aracın yavaşlamasını ya da tamamen durmasını sağlayan fren sistemidir. Bu fren çeşidinde ön ve arka lastikler eş zamanlı olarak durur.

Motor Freni (Kompresyon): Gaz pedalından ayağımızı çekmemiz ya da vites küçültmemiz esnasında motorun çalışma hızını yavaşlatır, buna bağlı olarak araç hızının azalmasına etki eder.

Fren Sistemi Parçaları Ve Görevleri

Fren Pedalı: Sistemin çalışmasını sağlayan parçadır.

Merkezi Pompa: Tekerlek fren silindirlerine iletilen hidrolik yağ basıncını gerçekleştirir.

Hidrolik Deposu: Fren hidrolik yağının depolandığı parçadır.

Kampana veya Diskler: Akslarla birlikte dönen üzerine jant veya lastikler takılan frenleme ile yavaşlatıp durdurulan elemana verilen isimdir. Balataların sürtünme yüzeyini teşkil eder.

Fren Balataları: Fren yapıldığı esnada kampanalara sürtünerek, kampananın hareketini engelleyerek yavaşlamayı sağlayan parçalardır.

Fren Rekorları: Merkez fren pompası ile tekerlek ana merkezinin bağlantısını sağlayan ve hidroliğin basıncını tüm tekerleklere ileten parçalardır.

Westinghous: Fren pedalına basıldığında ek kuvvet oluşturur. Gücünün kaynağı motordur. Motor durdurulduğunda devreden çıkar haliyle hareket halindeyken motor durursa veya vakum hortumları çıkarsa westinghous da devreden çıkar bunun sonucunda pedal sertleşir ve frenler tutmaz. Bu sorunu yaşamamak için düzenli olarak kontrollerinin yapılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Unutmayın sağlığınız her şeyden değerlidir.

Havalı Frenler: Genellikle ağır vasıtalarda kullanılır. Çalışması ise kuru hava ile gerçekleşir. Kompresör dolmadığı zaman araç hareket ettirilemez.

ABS ( Anti Blokaj Sistem) Frenler:Kilitleme önleyici bu sistem sayesinde kuvvetli frenleme sırasında tekerleklerin kilitlenmesinin önüne geçilmektedir. ABS fren sistemi ana parça olarak her tekerde bir tane devir sensörü ve dişlisi, bir tane elektronik kumanda bir tane de hidrolik üniteden oluşmaktadır. Bu fren sisteminin sürücüler için en büyük faydası direksiyon hakimiyetini sağlamaktır. Günümüzdeki çoğu araçta ABS fren modülü mevcuttur.

Anti-Patinaj Sistemleri (ASR): ASR sistemi ile ilk kalkışta ve hızlanmada tahrik tekerleklerinin fazla dönmesinin önüne geçerek aracın daha güvenli hareketini sağlamaktadır.

Araç Dinamik Kontrolü (FDR):  Sürücülerin belkide en çok ihtiyaç duyduğu bu sistem ile virajlarda ve ani yol değişikliklerinde yıldırım hızı ile motor, şanzıman ve frene müdahale ederek aracın savrulmasını önler, güvenli sürüş sağlar.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.